Zgodnie z tradycją, na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw. Wśród nich znajdziemy - ulubione nie tylko przez Polaków, ale także przez wielu obcokrajowców - pierogi.

Sprawdzonym przepisem na pierogi podzieliła się Ewa Wachowicz. Przepis okazał się idealny, a pierogi najpopularniejszej polskiej kucharki, pokochały miliony internautów.

Przepis na pierogi wg Ewy Wachowicz

Składniki do ciasta

pół kg mąki,

1 szklanka wrzątku

1 jajko.

Składniki do farszu

300 g kapusty kiszonej,

30 g suszonych prawdziwków,

1 cebula,

1 łyżka masła,

sól,

pieprz.

Przygotowanie farszu

Zanim przystąpimy do lepienia ciasta, przygotujemy farsz. Głowny składnik farszu- grzyby, należy przygotować już dzień wcześniej. Grzyby należy włozyc do wody i pozostawić na noc, by zmiękły. Pamiętaj, aby nie wylewac wody, w której pływały grzyby. Przyda się później.

Kiedy grzyby są gotowe, zabierz się za krojenie cebuli. Posiekane warzywo podsmaż na patelni z dodatkiem łyzki masła. Do cebuli dodaj posiekaną kapustę kiszoną. Podsmaż wszystko, a następnie dodaj pozostałą z moczenia grzybów wodę. Na koniec dodaj pokrojone prawdziwki. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

Przygotowanie ciasta

Kiedy farsz jest już gotowy, przygotuj ciasto. Mąkę wysyp, tworząc na wierzchołku górki dziurkę, w którą należy wlać wrzątek. Rozrób ciasto, a kiedy jego struktura będzie przypominała kluski, ponownie stwórz górkę z dołkiem, w który trzeba będzie wbić jajko. Rozrób powstała masę, a następnie odstaw na 20 minut do wyrośnięcia.

Kiedy ciasto będzie już gotowe, rozwałkuj je na posypanej mąką stolnicy. Grubość ciasta powinna mieć około 2-3 mm. Następnie przy pomocy szklanki lub przyrządu do pierogów, wytnij krążki, w których umieścisz farsz. Pierogi ugotuj w osolonej wodzie.

Portal "Życie" informuje o... "KUCHENNE REWOLUCJE" ZNIKNĄ Z ANTENY TVN? STACJA PODJĘŁA DECYZJĘ DOTYCZĄCĄ KOLEJNEGO SEZONU

Warto sobie przypomnieć... NOWA WERSJA POTRAWY, KTÓRĄ ZNA KAŻDY SKRADŁA SERCA INTERNAUTÓW. TO PRAWDZIWY RAJ DLA SMAKOSZY