Organizm kobiety i mężczyzny różni się nieco budową, co wpływa również na proces starzenia się. Przede wszystkim mamy do czynienia z odmiennym metabolizmem, przez co w inny sposób zachodzą procesy regeneracyjne. Duże znaczenie mają także niektóre nawyki charakterystyczne dla danej płci. Jak starzeje się organizm kobiety, a jak mężczyzny?
Jakie są różnie w budowie skóry?
Według informacji zamieszczonych na portalu Onet.pl, jedną z najbardziej istotnych różnic między kobietą a mężczyzną jest budowa skóry. Okazuje się, że mężczyźni starzeją się wolniej niż kobiety.
Wynika to z tego, że w ich skórze znajduje się więcej elastyny i kolagenu, a skóra jest grubsza aż o 25 procent, a co za tym idzie jędrniejsza. Dodatkowo zawartość kolagenu u mężczyzn obniża się w stałym tempie. Ze względu na większą ilość gruczołych łojowych w porównaniu do kobiet skóra mniej się przesusza, dzięki czemu zmarszczki są widoczne później.
Duży wpływ na starzenie się skóry może mieć fakt, że kobiety dużo częściej przywiązują wagę do opalenizny. Z tego powodu często opalają się przez długie godziny na słońcu, a poza sezonem korzystają z solarium. Jak wiadomo promieniowanie słoneczne nie działa zbyt korzystnie na skórę.
Badania dowodzą, że kobiety częściej sięgają po słodkie przekąski niż mężczyźni. Zawarty w nich cukier ma szkodliwy wpływ na skórę - wyzwala wolne rodniki, które uszkadzają komórki i wywołują stanu zapalne, co ostatecznie powoduje szybsze starzenie się.
Zmiany zachodzące w mięśniach i kościach
Jednym z czynników mających wpływ na różnice w prędkości starzenia się ma fakt, że kobiety narażone są na większy ubytek masy mięśniowej w porównaniu do mężczyzn. U kobiet po 75 roku życia współczynnik ten wynosi do 40 procent, a u mężczyzn do 25 procent.
Co więcej około 70 roku życia rośnie zawartość tkanki tłuszczowej w ciele nawet do 45 procent. Dla porównania w młodości jest to tylko 20%. Przyczyną takiego stanu u kobiet jest obniżający się poziom estrogenów oraz wysoki poiom androgenów czyli hormonów męskich. Tkanka tłuszczowa najczęściej gromadzi się w okolicach brucha.
Warto zwrócić także uwagę na to, że wraz z wiekiem szkielet kobiet traci dwa razy więcej minerałów niż szkielet mężczyzn. Według statystyk załamanie osteoporotyczne dotyka mężczyzn tylko w 8 procentach, zaś kobiet aż w 30 procentach. Z kolei ryzyko złamania po 50 roku życia wynosi 13% u mężczyzn i aż 40% u kobiet.
Choroby układu trawiennego
Bardzo częstą przypadłością dotykającą ludzi między 20 a 50 roku życia jest choroba wrzodowa. Okazuje się, że w tym przypadku dużo częściej dotyczy mężczyzn. Duży wpływ na to ma palenie papierosów (panowie palą częściej niż panie). Dodatkowo średnio mężczyźni zapdają na raka jelita grubego 10 lat wcześniej niż kobiety.
Inne różnice w budowie ciała kobiet i mężczyzn
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na różnice długości życia pomiędzy płciami ma fakt, że po 75 roku życia wzrost obniża się o 3,5 centymetrów u mężczyzn i 5 centymetrów u kobiet. Pod uwagę należy także wziąć to, że zwykle mężczyźni mierzą więcej od kobiet.
Po 60 roku życia następuje zmiana głosu. U kobiet staje się nieco niższy, a u mężczyzn wyższy. U obu płci mowa jest mniej wyraźna. Z kolei w przypadku słuchu ubytek następuje wcześniej u mężczyzn. Na dodatek są dwukrotnie bardziej narażeni na utratę słuchu.
Inną różnicą jest budowa serca. U kobiet mięsień sercowy nie zmienia grubości, a u mężczyzn wraz z wiekiem dochodzi do jego pogrubienia. Z tego względu w obu przypadkach zaobserwować można inne objawy choroby wieńcowej oraz inne działanie leków stosowanych w tej chorobie.
Jak informował portal "Życie": OD KILKU LAT ŻYCIE POLAKÓW PRZESTAŁO SIĘ WYDŁUŻAĆ! CZY BĘDZIE ŻYĆ CORAZ KRÓCEJ
Przypominamy o: 63-LATKA NAZYWANA JEST "NAJPIĘKNIEJSZĄ BABCIĄ NA ŚWIECIE" - ZOBACZ JEJ NIESAMOWITE ZDJĘCIA
Pisaliśmy również o: JOANNA KRUPA WYKONUJE PIERWSZY MANICURE ASHA LEIGH. "JAKI CHCESZ KOLOR? RÓŻOWY?"