W 1979 roku Polska stanęła w centrum światowej uwagi. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny wzbudziła ogromne emocje i pozostawiła trwały ślad w historii kraju. Papież Polak był witany przez miliony rodaków, a jego wizytę szczególnie zapamiętał Edward Gierek, ówczesny I sekretarz KC PZPR. Po latach opowiedział o kulisach tego wydarzenia, ukazując je z perspektywy komunistycznej władzy.


Pielgrzymka Jana Pawła II rozpoczęła się 2 czerwca i trwała do 9 czerwca 1979 roku. W tym czasie papież odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków oraz były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. To podczas mszy świętej na placu Zwycięstwa w Warszawie padły słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”. Były one dla wielu symbolem nadziei na zmiany, jakie wkrótce miały nadejść, informuje Super Express.


Edward Gierek w swojej książce Przerwana dekada szczegółowo opisał kulisy papieskiej wizyty, ujawniając emocje, jakie towarzyszyły temu wydarzeniu w kręgach władzy. Wspominał, że słowa papieża o braku pomocy dla Warszawy z drugiej strony Wisły podczas Powstania Warszawskiego wywołały prawdziwą burzę.


Stanisław Kania, sekretarz Komitetu Centralnego, zażądał przerwania transmisji na żywo, nie godząc się na emisję papieskich słów. Mimo to, Maciej Szczepański, odpowiedzialny za transmisję, zdecydował się jej nie przerywać. Gierek pochwalił go za tę decyzję, mówiąc: „Maćku, uczyniłeś bardzo dobrze. Dalej rób swoje, tak jak dotychczas”.


Edward Gierek miał także okazję osobiście spotkać się z papieżem. Do ich rozmowy doszło w Belwederze, co samo w sobie było symbolicznym wydarzeniem, biorąc pod uwagę napięcia między Kościołem a komunistycznym państwem. Gierek podkreślał w swoich wspomnieniach, że był pod wrażeniem osobowości i charyzmy Ojca Świętego.


Pielgrzymka Jana Pawła II miała nieoceniony wpływ na Polaków. Wizyta zjednoczyła naród, wzmacniając jego duchową i społeczną jedność, co wkrótce zaowocowało powstaniem ruchu Solidarność i przyczyniło się do przemian politycznych w Polsce.


Wspomnienia Edwarda Gierka rzucają światło na zakulisowe napięcia między władzą a Kościołem, ale jednocześnie ukazują, że nawet wśród komunistycznych liderów było miejsce na uznanie dla papieża i jego misji.


Papieskie słowa „Niech zstąpi Duch Twój...” pozostają symbolem wiary i nadziei na lepsze jutro, które w tamtych czasach dawały siłę milionom Polaków.


To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Znalazłam w samochodzie męża drogie damskie perfumy": Myślałam, że to prezent dla mnie, ale okazało się, że dla kochanki


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Taką teściową jest Jolanta Kwaśniewska. Kuba Badach zdradził prawdę