Powszechnie wiadomo, że ryby to samo zdrowie. Są prawdziwą skarbnicą prozdrowotnych składników – zawierają m.in. bezcenne dla organizmu kwasy tłuszczowe. To właśnie dlatego eksperci tak często podkreślają, że regularne jedzenie ryb jest niezwykle ważne dla zdrowia.

Na polskich stołach najczęściej królują ryby obtoczone w panierce i usmażone na patelni. Ale na jakim oleju? Niewiele osób wie, że w przypadku smażenia ryby nie wolno sięgać po pierwszy olej, który mamy pod ręką.

Istnieją bowiem takie tłuszcze, które z rybami się nie lubią. Podkreśla to Celina Kinicka, dietetyk w Centrum Medycznym Damiana:

Tłuste ryby zawierają w sobie olej, na którym nie powinno się smażyć, a wypływa on z nich podczas smażenia. Dlatego jeśli jest taka możliwość, to lepiej jest je piec - są równie smaczne, a zdrowsze.

Choć wszyscy wiemy, że pieczenie i gotowanie na parze to najzdrowszy sposób przyrządzania posiłków, czasem mamy jednak ochotę na rybę w chrupiącej panierce. W jaki sposób ją przyrządzić, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?

Musimy wziąć pod uwagę, że nie każdy olej nadaje się do smażenia w wysokiej temperaturze. Celina Kinicka, dietetyk w Centrum Medycznym Damiana, ostrzega:

Słonecznikowy absolutnie nie nadaje się do smażenia niczego. Do smażenia ryb najlepiej wybrać olej rzepakowy, może być rafinowana oliwa.

W doborze oleju do smażenie ryby najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji między kwasami omega-6 i omega-3. Specjalistka tłumaczy:

Stosunek kwasów omega-3 i omega-6 jest bardzo istotny. Dobrze by było, by wynosił 1:4. Ryby zawierają duże ilości kwasów omega-3, natomiast większość olei zawiera więcej kwasów omega-6. Im więcej oleju dodajemy, tym bardziej pogarszamy stosunek kwasów, a co za tym idzie zmniejszamy wykorzystanie kwasów omega-3 przez organizm.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... TO WYDARZYŁO SIĘ NAPRAWDĘ. PODCZAS POŁOWÓW AUSTRALIJSKI RYBAK ZŁOWIŁ PREHISTORYCZNEGO REKINA. NAUKOWCY SĄ ZASKOCZENI

Warto sobie przypomnieć... W JEDNYM Z POPULARNYCH MARKETÓW WYCOFANO RYBĘ. GIS OSTRZEGA PRZED JEJ SPOŻYCIEM

Portal "Życie" informuje także o... GIS OSTRZEGA PRZED JEDZENIEM JAJEK TEJ POPULARNEJ MARKI. W WIELU PARTIACH WYKRYTO SALMONELLĘ