Jak podaje portal "Pomponik", w czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący regulacji dotyczących aborcji w naszym kraju w przypadku wykrycia u płodu ciężkich wad. Sędziowie TK uznali te prepisy za niezgodne z ustwą zasadniczą. Wiele osób nie kryje oburzenia takim wyrokiem, wśród nich są również m.in. Kinga Rusin i Hanna Lis.

Kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Wypracowany w 1993 roku tzw. kompromis aborcyjny zakładał, że kobiety w naszym kraju mogły dokonać legalnej aborcji w trzech przypadkach: kiedy ciąża stanowi wynik gwałtu, zagraża życiu kobiety oraz w przypadku wykrycia ciężkich wad płodu. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wykluczyło ostatnią przesłankę - sędziowie uznali ją za niekonstytucyjną.

Taka decyzja odbiła się w opinii publicznej szerokim echem. Komentowała ją duża część społeczeństwa, w tym również wiele gwiazd, dziennikarek, aktorek. Swoje zdanie w sprawie wyroku postanowiły głośno wyrazić również Kinga Rusin i jej dawna przyjaciółka Hanna Lis. Choć kobiety już od dawna ze sobą nie rozmawiają, tym razem mówią jednym głosem.

Mocne słowa Kingi Rusin i Hanny Lis

"Zmuszanie kobiety do donoszenia, wbrew jej woli, embriopatologicznej ciąży i urodzenia dziecka bez mózgu, bez narządów wewnętrznych czy zdeformowanego, a później patrzenia na jego cierpienia i często agonię jest skazywaniem jej na niewyobrażalne tortury, rozpacz, niekończący się psychiczny i fizyczny ból, na depresję i długotrwałą traumę" - to część obszernego wpisu, jaki Kinga Rusin zamieściła w mediach społecznościowych.

Przypomniała, że sama jest matką dwóch córek i nie chce, żeby decyzje w ich sprawie podejmowali w dużej mierze mężczyźni. "Prawo dotyczące zdrowia i życia kobiet musi być stanowione z ich udziałem, akceptacją i poparciem. "Nie jesteśmy nieme ani ubezwłasnowolnione, mamy równe prawa i nie zgadzamy się na przedmiotowe traktowanie" - dodała Rusin.

W podobnym tonie wypowiedziała się na temat kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego Hanna Lis. " 22/10/2020 zapamiętajcie tę datę, bo przejdzie do historii. Dzień w którym fundamentalistyczna władza wypowiedziała kobietom wojnę nuklearną. Wierzę jednak głęboko w to, że to również dzień, w którym kobiety odwzajemnią się wypowiedzeniem wojny opresyjnej władzy. Zakaz aborcji i kara więzienia za jej złamanie w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu stały się w Polsce XXI wieku faktem. Rządzący skazali kobiety na tortury" - napisała Hanna Lis.

A jak wy oceniacie wczorajszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego?

To też może cię zainteresować: Smutne wieści o Dariuszu Gnatowskim. W jego ostatniej drodze towarzyszyć mu będą zaledwie najbliższe osoby. Przyjaciele aktora zawiedzeni

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nauka zdalna stała się źródłem ogromnych problemów. Nauczyciele załamują ręce, uczniowie nie znają materiału

O tym się mówi: Nie ma wątpliwości, że znajdujemy się w trudnej sytuacji. Pielęgniarz wystosował bardzo ważny apel. „Niebawem zabraknie personelu medycznego!”