Nie możesz się doczekać, aż się rozgrzeje i pojawią się pierwsze grzyby w lesie? Nie polegaj tylko na nich i odkryj inne grzyby, które odejdą pod koniec zimy. Szczytem grzybowego roku są miesiące jesienne, ale nawet latem nie trzeba rezygnować z wycieczek z koszykiem.
Jakie są najważniejsze jesienne grzyby i jak je bezpiecznie rozpoznać? Jakich gatunków szukać na pniakach i pniach przyczajonych pod drzewami iglastymi, a jakich pod drzewami liściastymi? A dla jakich grzybów warto zbierać same kapelusze? Grzyby rosną praktycznie przez cały rok, nawet zimą.
Sezon trwa jednak tylko kilka miesięcy. Od kwietnia do listopada w lesie można znaleźć najpopularniejsze gatunki grzybów jadalnych. Nie rozwiązuje to jednak kwestii, kiedy je zbierać. Wszystko zależy od tego, jaki gatunek lubisz. Nie wszystkie rosną w tym samym czasie.
Kiedy iść do lasu?
Z pewnością wiesz, że stara ludowa mądrość „rosną jak grzyby po deszczu . ” Nie trzeba tego jednak brać dosłownie. Deszczowa pogoda to obiecujące założenie, że wrócisz z lasu z pełnym koszem, ale grzyby potrzebują 4-10 dni, by wyrosnąć. Dlatego dobrze jest monitorować pogodę w konkretnym miejscu i udać się na zbiórkę kilka dni po ulewnych deszczach. Musisz wstać, aby upewnić się, że nie zostaną zebrane. Oprócz obiecującego połowu będziesz cieszyć się magiczną atmosferą budzącego się lasu.
Podgrzybki znajdziemy w lesie od czerwca do listopada, podczas gsy borowiki pojawiają się od lipca do października. Maślaki znajdziemy w lasach od czerwca aż do października, kurki od czerwca do listopada, tak samo kanie, a gąski od lipca do listopada.
A Wy jakie grzyby lubicie zbierać najbardziej? Która z pór roku jest dla Was najodpowiedniejsza na grzybobranie?
O tym się mówi: Czy zasiłek pogrzebowy stanie się większy? Te słowa Mateusza Morawieckiego rozwiewają wszystkie wątpliwości