Na nagraniu widzimy podwójną oś, która jest w ruchu. I cóż, to by było na tyle, w odniesieniu do pewnych sądów, które możemy wydać na podstawie filmiku. Grafika skonstruowana jest tak, że nie jesteśmy pewni, czy ruchoma figura obraca się wokół osi pionowej czy poziomej. Trudno nam też stwierdzić, czy owy kształt obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czy jednak kręci się w przeciwnym kierunku.
Próby rozstrzygnięcia zagadki mogą przyprawić o ból głowy. Po kilku pierwszych próbach nasz umysł jest wykołowany do tego stopnia, że można pójść spać, aby odpocząć po tym szaleńczym wysiłku. Nie bez powodu jest to najlepsza iluzja optyczna 2019 roku.
Choć może się zakręcić od tego w głowie, wszyscy lubimy obrazki i zdjęcia, które mylą nasze oko i mózg. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest ten rysunek, który można znaleźć w większości książek do psychologii. Tak naprawdę obydwa potwory są tej samej wielkości, ale mózg nas „oszukuje” i widzimy je różnej wielkości.
Na podobnej zasadzie działa też ta iluzja optyczna. Jesteś pewny, że pomarańczowy okrąg po prawej stronie jest większy, prawda? Otóż nie, obydwa okręgi są tej samej wielkości. Zjawisko to zostało opisane przez brytyjskiego psychologa Edwarda Titchenera.
Poniżej kolejny przykład klasycznego złudzenia optycznego. Gdy patrzymy na całą siatkę, to na przecięciach białych linii widzimy szare plamki. Jednak w momencie, gdy spojrzymy bezpośrednio na te miejsca, wtedy plamki znikają. Zjawisko to opisał niemiecki psycholog Ludimar Hermann.
Przypomnij sobie o… NA ŚWIAT PRZYSZEDŁ NAJDZIWNIEJSZY SZCZENIAK ŚWIATA! KOLOR JEGO SIERŚCI JEST NAPRAWDĘ ZASKAKUJĄCY
Portal Zycie pisal równiez o… RADOSŁAW MAJDAN WYBRAŁ IMIĘ DLA SWOJEGO DZIECKA. CZY MAŁGOSI ROZENEK-MAJDAN SIĘ TO SPODOBA