Rządowe decyzje zawsze miały bezpośredni wpływ na codzienne życie obywateli, ale teraz Polacy przygotowują się na zmiany, które dotkną ich jeszcze bardziej. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że tarcza antyinflacyjna na żywność, która obniżała stawki VAT do zera, zostanie zniesiona już od 1 kwietnia. To oznacza, że Polacy znów zapłacą 5-procentowy podatek od podstawowych produktów spożywczych.


Ta wiadomość odbiła się echem w całym kraju. Od czasu wprowadzenia zerowej stawki VAT na żywność, Polacy cieszyli się tym ulgą, ale teraz nadszedł koniec tego przywileju. Decyzja Ministerstwa Finansów budzi mieszane uczucia, ponieważ choć może poprawić sytuację finansową państwa, to z pewnością uderzy w kieszenie zwykłych obywateli, informuje Goniec.


Powrót 5 proc. stawki VAT na produkty spożywcze


Zerowa stawka podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązywała od 1 lutego 2022 roku, ale teraz rząd postanowił ją zakończyć. Ostatnie dane dotyczące inflacji, podane przez Główny Urząd Statystyczny, wykazały spadek wskaźnika inflacji do 3,9 proc. W efekcie Ministerstwo Finansów uznało, że tarcza antyinflacyjna na żywność jest zbędna.


Jednak ta decyzja nie została przyjęta z entuzjazmem. Wielu obserwatorów zauważa, że bez tego rodzaju ochrony inflacja ponownie pójdzie w górę. Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, ostrzegł, że zakończenie tarczy antyinflacyjnej może podwyższyć inflację o 0,9 pkt. proc.


Perspektywy na przyszłość


Mimo spadającego trendu inflacji, Rada Polityki Pieniężnej wstrzymuje się z obniżaniem poziomu stóp procentowych, tłumacząc to wysoką niepewnością na rynku. NBP prognozuje, że średnia inflacja w 2024 roku wyniesie 5,7 proc., co będzie wyższe od celu inflacyjnego. Profesor Glapiński ostrzega, że w przyszłym roku inflacja może sięgnąć nawet 8,4 proc., co będzie wyzwaniem dla gospodarki.


Wielu Polaków przygotowuje się już psychicznie na zmiany w swoim budżecie domowym, a decyzje rządu stają się przedmiotem intensywnych dyskusji na temat skutków dla całego społeczeństwa. Czas pokaże, jak te zmiany wpłyną na codzienne życie obywateli i stabilność gospodarczą kraju.


To też może cię zainteresować: Niesamowite odkrycie w oknie życia. Zakonnice zareagowały błyskawiczne i pomogły maleńkiemu dziecku. Maleństwu musiało trafić do szpitala

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: 5 łyżek tego do wody i Twoja hortensja oszaleje. Domowy nawóz na wiosnę