Nadchodzące lata mogą przynieść rewolucję w systemie emerytalnym, a Trzecia Droga z Ryszardem Petru na czele stoi na straży nowatorskich rozwiązań. Choć obecna koalicja rządząca zapewnia, że trzynaste i czternaste emerytury zostaną wypłacone w 2024 roku, dyskusje o przyszłości tych świadczeń są wciąż na tapecie. Nowe propozycje, które pojawiły się w kontekście likwidacji podatków, rysują nowy obraz systemu emerytalnego.

Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, w rozmowie z RadiemZet przedstawił świeży pomysł dotyczący trzynastej emerytury. Wcześniej, pomysł na zastąpienie trzynastki i czternastki emeryturą bez podatku był jednym z tematów kampanii wyborczej, ale po przejęciu władzy przez koalicję, przeszły one na drugi plan. Teraz, gdy sytuacja polityczna zaczyna się stabilizować, Trzecia Droga ponownie przyciąga uwagę propozycją, która może zrewolucjonizować system emerytalny, informuje Super Express.

Propozycja Petru zakłada, że trzynasta emerytura stałaby się stałym składnikiem emerytury miesięcznej. Oznaczałoby to, że emeryci otrzymywali by dodatkowe świadczenie w postaci podwyższonej miesięcznej wypłaty zamiast odrębnego świadczenia w określonym czasie. Petru argumentuje, że taki krok zastąpiłby tradycyjną formę trzynastej i czternastej emerytury, jednocześnie stanowiąc stały wzrost dla emerytów.

Przedwyborczy program Trzeciej Drogi zakładał już wcześniej zwolnienie seniorów aktywnych zawodowo ze składki rentowej oraz wypłacanie trzynastek wszystkim, niezależnie od tego, czy są nadal aktywni zawodowo, czy już na emeryturze. Celem tych pomysłów jest promowanie dłuższej aktywności zawodowej wśród seniorów, co stanowiłoby odpowiedź na zmieniające się potrzeby społeczeństwa. W obliczu tych propozycji, przyszłość trzynastych emerytur nabiera nowego wymiaru, a debata na ten temat zdaje się być bardziej aktualna niż kiedykolwiek wcześniej.

To też może cię zainteresować: Wkrótce zmiana czasu na letni. Kiedy przestawiamy zegarki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wielbiciele Marioli z „Sanatorium Miłości” martwią się o uczestniczkę kultowego show TVP. Kobieta niedawno przeszła operację. Chce spełniać marzenia