Jak informuje portal "Goniec", za nami 396. zebranie plenarne Komisji Episkopatu Polski. W trakcie obrad polscy biskupi pochylili się przed nad kwestiami pochówku zmarłych w urnach. Zdecydowali się na wprowadzenie trzech niezwykle istotnych zmian dotyczących kwestii tej formy pochówku. O jakich zmianach mowa?

Biskupi zdecydowali o zmianach w pochówku

Coraz więcej osób decyduje się na kremację swoich bliskich zmarłych i złożenie ich prochów do grobu w urnie. W związku z tym, że ta forma pochówku staje się coraz bardziej powszechna, pochylili się nad nią biskupi na 396. zebraniu plenarnym Komisji Episkopatu Polski. Efektem prac są zmiany obowiązujących w Kościele regulacjach.

Pierwszą, ważną zmianą wprowadzoną przez biskupów, jest ta, dotycząca miejsca, w którym rozpoczyna się ceremonia z urną. Standardowo, jako miejsce rozpoczęcia pochówku wskazuje się kościół lub kaplicę. Nie brakuje jednak osób, które proszą o to, żeby ta uroczystość rozpoczęła się wyprowadzeniem urny z domu osoby zmarłej. Biskupi chcą to wiernym umożliwić.

Urna, ostatnie pożegnanie/YouTube @ Zakład Pogrzebowy Kalla - Usługi Pogrzebowe Słupsk
Urna, ostatnie pożegnanie/YouTube @ Zakład Pogrzebowy Kalla - Usługi Pogrzebowe Słupsk

Co jeszcze się zmieni?

Biskupi zdecydowali się także wprowadzić zmiany w czytaniach mszalnych, jakie odczytywane są w przypadku uroczystości żałobnych z urną. Wybrano takie, które będą pasowały do tego rodzaju pochówku.

Trzecia zmiana związana z kremacją dotyczy bezpośrednio kapłanów i biskupów. Jeden z biskupów biorących udział w zebraniu plenarnym wskazał, że na trumnie księży kładzie się mszał, stułę, czasem biret czy kielich. Biskupom nie udało się rozstrzygnąć, czy podobny gest może towarzyszyć pochówkowi kapłanów w urnie.

Postanowiono za to, że urna z prochami kapłana będzie okadzana. "Argument jest tu bardzo prosty, per analogiam do okadzania relikwii, co w przypadku ich instalacji jest czynione z obowiązku" - powiedział bp Piotr Greger.

Urna, ostatnie pożegnanie/YouTube @Telewizja Ponidzie
Urna, ostatnie pożegnanie/YouTube @Telewizja Ponidzie

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zainteresować: Maciej Kurzajewski nie kryje radości. Pod jego postem posypała się lawina gratulacji i pozytywnych komentarzy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Synowa Macieja Damięckiego zdobyła się na szczere wyznanie. Tylko najbliżsi aktora o tym wiedzieli

O tym się mówi: Restauracja Magdy Gessler oferuje świąteczne dania. Ceny bożonarodzeniowych potraw niejedną osobę przyprawią o zawrót głowy