Jak podaje portal "Goniec", z dniem 1 października wejdą w życie ważne dla pacjentów zmiany. Pacjenci korzystający z opieki lekarskiej w przychodniach będą mogły skorzystać z nowego pakietu badań. Aby było to możliwe, wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego. Wprowadzone rozwiązanie ma zmniejszyć kolejki do specjalistów, a także przyspieszyć stawianie diagnozy. Poznajcie szczegóły!

Ważne zmiany wejdą w życie 1 października

19 września w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące świadczeń gwarantowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Nowe regulacje wprowadzają w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej opiekę koordynowaną. Poszerzeniu uległ pakiet badań, które będzie mógł zlecić lekarz rodzinny.

Teraz lekarze POZ będą mogli wystawić skierowanie na badania związane ze schorzeniami pulmonologicznymi, diabetologicznymi, czy endokrynologicznymi. Wprowadzone zmiany mają przyspieszyć postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia w przypadku:

niewydolności serca,

cukrzycy,

nadciśnienia tętniczego,

niedokrwiennej choroby serca,

astmy,

migotania przedsionków,

niedoczynności tarczycy,

przewlekłej choroby obturacyjnej płuc.

Pacjent, lekarz/YouTube @Doktor Michał
Pacjent, lekarz/YouTube @Doktor Michał

Z zyskiem dla pacjentów

Wprowadzenie koordynowanej opieki medycznej w POZ umożliwi pacjentowi dostęp do wizyt kompleksowych, w których trakcie powstanie indywidualny plan opieki nad pacjentem. Ma to poprawić jakość opieki nad pacjentami przewlekle chorymi.

Nowe regulacje wprowadzą również porady edukacyjne i dietetyczne. Te pierwsze mają być udzielane przez pielęgniarki, drugie przez wykwalifikowanych dietetyków.

Do końca tego roku opisany powyżej model opieki ma zostać wdrożony w około 1 tysiącu placówek POZ, obejmując około 30 tysięcy Polaków. Kolejne placówki będą systematycznie poszerzana o pozostałe placówki funkcjonujące na terenie naszego kraju.

Lekarze/YouTube @Radio5
Lekarze/YouTube @Radio5

Co sądzicie o tych zmianach?

To też może cię zainteresować: Niepokojące doniesienia na temat Kamila Stocha obiegły media. Skoczka zabraknie na najbliższych zawodach. Trener wyjaśnia powody jego nieobecności

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tego na antenie TVP nikt się nie spodziewał. W studiu telewizyjnym doszło do awantury. Widzowie nie mogli uwierzyć w to, co słyszą. Jak to możliwe

O tym się mówi: Niepokojące doniesienia na temat Kamila Stocha obiegły media. Skoczka zabraknie na najbliższych zawodach. Trener wyjaśnia powody jego nieobecności