Jak informuje portal "Wirtualna Polska", funkcjonariusze Policji z warszawskiego Bemowa zatrzymali 25-letniego mężczyznę. Jest on podejrzany o oszustwo za pośrednictwem kodu BLIK. Policjanci mieli go złapać na gorącym uczynku, kiedy wypłacał pieniądze z bankomatu. Zabezpieczono przy nim 12 tysięcy złotych i telefon z zapisanymi w nim kodami.

Policja zwróciła uwagę na podejrzane zachowanie młodego mężczyzny

Rzeczniczka Komendy Rejonowej Warszawa IV nadkom. Marta Sulowska relacjonuje, że przed kilkoma dniami funkcjonariusze policji dostrzegli przy bankomacie młodego mężczyznę, którego zachowanie wydało im się dziwne. 25-latek miał co chwilę zaglądać do telefonu i nerwowo rozglądać się wokół.

Policjanci nabrali podejrzeń, że mężczyzna dokonuje transakcji za pośrednictwem kodów BLIK, które pozyskał w nielegalny sposób. Zdecydowali się to sprawdzić. W trakcie prowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli u niego 12 tys. zł w gotówce. W saszetce miał też mieć przy sobie kartę bankomatową na inne nazwisko.

Bankomat/Youtube @LiveSmarter
Bankomat/Youtube @LiveSmarter

Funkcjonariusze zabezpieczyli również telefon komórkowy mężczyzny. 25-latek trafił do policyjnego aresztu. Prokuratura postawiła mu zarzut oszustwa, a sąd zdecydował, że najbliższe 3 miesiące spędzi on w areszcie. Mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Nie daj się oszukać

Oszuści od dawna wykorzystują kody BLIK do kradzieży. Schemat ich postępowania wygląda następująco. Oszuści przejmują konta użytkowników portali społecznościowych i rozsyłają do znajomych prośbę o wysłanie kodu BLIK.

Policja apeluje o rozsądek i kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania. Jeśli dostaniemy od znajomego podobną prośbę, przed wygenerowaniem kodu upewnijmy się, że osoba prosząca nas o pomoc, to faktycznie nasz znajomy.

BLIK/YouTube @ Poszukiwacze Okazji
BLIK/YouTube @ Poszukiwacze Okazji

Zdarzyło się wam otrzymać taką prośbę?

To też może cię zainteresować: Synoptycy nie mają wątpliwości, czeka nas załamanie pogody. Meteorolodzy z IMGW wskazują, kiedy się zacznie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakujące rozwiązanie problemów z rośnięciem ogórków. Wystarczy zmieszać jeden składnik z wodą i podlać krzaki. Sąsiedzi będą zazdrościć nam plonów

O tym się mówi: Boże Ciało 2023 już w najbliższy czwartek. Duchowni wydali kluczową dla milionów wiernych decyzję w sprawie kolejnych dni. Trzeba o tym pamiętać