Jak podaje portal "Goniec", 15 marca minął termin opłacania przez właścicieli podatku od należących do nich nieruchomości (w całości lub w pierwszej transzy). Okazuje się jednak, że część gmin dopiero w najbliższym czasie wyśle taką informację do swoich mieszkańców.

Podatek od nieruchomości

Początek roku to okres, w którym zobligowani jesteśmy do uiszczenia podatku od nieruchomości. Choć termin opłaty mija 15 marca, nie we wszystkich gminach udało się przed tym terminem wysłać do właścicieli nieruchomości informację o tym, ile wynosi w 2023 roku opłata. Część z Polaków wciąż czeka na tę wiadomość.

Warto pamiętać, że jeśli informacja z gminy dotrze do nas po terminie opłaty podatku, zobowiązani jesteśmy do uregulowania należności w terminie 14 dni od dostarczenia nam listu z informacją o wysokości opłaty za dany rok.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Warto pamiętać, że jeśli dopiero nabyliśmy nieruchomość, mamy 14 dni na zgłoszenie się do właściwego dla nas urzędu, w którym należy złożyć druk IN-1. Dotyczy to również sytuacji, w której zaczynamy korzystać z danej nieruchomości jako właściciele lub nabywamy prawo do użytkowania wieczystego.

Gmina wyśle do nas list

Gmina informuje osoby zobowiązane do opłacenia podatku od nieruchomości o wysokości opłaty. Wysokość opłaty uzależniona jest od powierzchni gruntu, wielkości znajdującego się na nich budynku lub budynków. Każda gmina ustala własne stawki. Z opłaty zwolnione są osoby, których podatek jest niższy niż 9,80 zł. Do nich nie dotrze też wiadomość o opłacie.

Dla osób, które muszą zapłacić więcej niż 100 zł podatku, przewidziano możliwość opłaty w czterech transzach. Termin pierwszej mija 15 marca, kolejne przewidziano na 15 dzien maja, września oraz listopada.

Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach
Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach

Wpłaty możemy dokonać zarówno bezpośrednio w kasie gminy, u wyznaczonego przez gminę inkasenta, jak i przelewem na konto gminy.

Dostaliście już informację o wysokości podatku? Wpłynęła do was terminowo?

To też może cię zainteresować: Paulina Krupińska posądzona o romans z kolegą z pracy. "Nawet się nie kryjecie w studio"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ostatni wpis Aleksandry Kwaśniewskiej wywołał w sieci prawdziwą burzę. Poszło o macierzyństwo

O tym się mówi: Rafał Szatan podzielił się zdjęciem ze szpitalnego łóżka. Zdradził też, co było powodem pobytu w placówce