Jak przypomina portal "Money", w ostatnich miesiącach przyszło nam mierzyć się z wysoką inflacją. Ceny produktów i usług rosną w szaleńczym tempie. Tylko w czerwcu tego roku inflacja wyniosła 15,6 procent. Niestety ekonomiści nie mają dla nas dobrych wiadomości, szczyt inflacyjny jest wciąż przed nami. Jednym ze sposobów, które mogą pozwolić nam na oszczędzenie energii, jest inwestycja w panele fotowoltaiczne - tym bardziej, że można otrzymać na nie dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd".

Czeka nas spory wzrost cen energii elektrycznej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin, w liście wysłanym do rządu informował o tym, że ceny energii dla klientów indywidualnych mogą wynieść co najmniej 180 proc. Pismo datowane jest na dzień 6 czerwca i wzywa się w nim władze do podjęcia działań, które ochroniłyby obywateli przed "nieakceptowalnym poziomem cen".

Gawin dodał, że ceny te wynikają z "nieracjonalnych" marż producentów energii. Specjaliści wskazują, że jednym ze sposobów byłoby opodatkowanie rosnących zysków z produkcji energii, a pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na programy osłonowe skierowane na ochronę interesów obywateli.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

Wiele wskazuje na to, że URE zaaprobuje wzrosty cen, w związku z faktem, że rosną ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii. W przypadku klientów Taurona miałaby to być podwyżka rzędu 200 procent, zaś PGNiG nawet 300 procent.

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Sposobem na zmniejszenie użycia energii elektrycznej jest zainwestowanie w sprzęty gospodarstwa domowego charakteryzujące się dużym stopniem energooszczędności. Inną możliwością jest skorzystanie z rządowego programu "Mój Prąd".

Nabór wniosków o dofinansowanie z programu przyjmowane są od 15 kwietnia i ma potrwać do wyczerpania puli lub do 22 grudnia tego roku. Program ma służyć zwiększaniu ilości "mikroinstalacji fotowoltaicznych" i produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.

energia elektryczna / YouTube: National Geographic Polska
energia elektryczna / YouTube: National Geographic Polska

Myślicie, że wzrost cen energii będzie tak duży, jak wynika to z zapowiedzi?

To też może cię zainteresować: Katrzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski znów podsycili plotki o swoim romansie. Wszystko stało się na wizji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: To niezwykłe, jak pięknie jest w miejscu zamieszkania Ewy Bilan-Stoch i Kamila Stocha. Tam mogłyby być filmowane bajki

O tym się mówi: Agata Kornhauser-Duda nie przewidziała takiego powitania. Mina pierwszej damy mówi wszystko