Jak podaje portal "Pomorska", jeśli uda się wprowadzić tzw. emerytury stażowe, w naszym kraju będzie obowiązywał nowy wiek emerytalny. W Sejmie znajdują się się dwa projekty, z których każdy wprowadza nieco inne zasady "stażówek". Na jakich zasadach mogą zostać wprowadzone?

Emerytury stażowe

Obecnie w Sejmie znajdują się dwa projekty ustaw dotyczących wprowadznia tzw. "emerytur stażowych". Jeden z nich został złożony przez "Solidarność", drugi przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W projekcie prezydenckim przewiduje się, że z emerytury stażowej będzie można skorzystać już w 2023 roku. Projekt prezydencki wskazuje, że kobiety mogłyby pobierać świadczenie po przepracowaniu 39 lat, a mężczyźni po 44 latach.

Seniorzy/ YouTube @Telewizja Echo24
Seniorzy/ YouTube @Telewizja Echo24

Kolejnym warunkiem, jaki wprowadziła do projektu Rada ds. Społecznych przy prezydencie, jest uzbieranie odpowiedniego kapitału - musiałby on wystarczyć na wypłatę świadczenia w kwocie minimalnej.

W projekcie przygotowanym przez "Solidarność" przewidziano niec krótszy staż pracy. W przypadku kobiet miałby on wynosić 35 lat, u mężczyzn 40 lat.

Na ten moment w naszym kraju możliwość przejścia na emeryturę uzależnione jest od wieku. Obecnie na emeryturę mogą przejść kobiety, które ukończyły 60 lat i mężczyźni po 65 roku życia. Przy "stażówkach" wiek przejścia mógłby ulec zdecydowanemu skróceniu i wynosić ok. 50-55 lat u pań i 55-60 lat u mężczyzn.

Seniorzy/Youtube @Portal wPolityce
Seniorzy/Youtube @Portal wPolityce

Na razie nie wiadomo, który z projektów mógłby zostać przyjęty przez Sejm i zaakceptowany później przez Senat. Co sądzicie o proponowanych zmianach?

To też może cię zainteresować: Czternasta emerytura niebawem trafi do polskich seniorów! Wiadomo już, kiedy można spodziewać się wypłat ekstra świadczenia. Znane są też wyliczenia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w osattnich dniach: Niewiele osób wie o tym, jak mieszka Maciej Kurzajewski. Dziennikarz ma bardzo wysublimowany gust. Wnętrza domu oddają jego bardzo aktywny tryb życia

O tym się mówi: Kolejny preparat powoli znika z aptek. Ponure prognozy jasnowidzów sprawdzają się. Trzeba robić zapasy