Jak podaje portal "Fakt", rząd zdecydował o tym, że dzieci i młodzież od 1 września wrócą do szkoły. Tymczasem sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju nadal jest trudna, tylko dziś w środę 19 sierpnia 2020 roku odnotowano w naszym kraju 735 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Gminy na Podkarpaciu zdecydowały się wprowadzić zasady sanitarne, jakie będą obowiązywać w placówkach edukacyjnych na ich obszarze.

1 września co raz bliżej

"Przewidujemy, że przytłaczająca większość szkół będzie mogła od września funkcjonować normalnie, a kształcenie na odległość będzie się odbywać nie dłużej niż 2-3 tygodnie" - powiedział we wtorek 18 sierpnia w Sejmie Minister Edukacji Dariusz Piontkowski.

Jego słowa nie pozostawiają złudzeń co do tego, że MEN nie ma w planach przesunięcia rozpoczęcia roku szkolnego, ani sposobu w jaki odbywać się będzie edukacja. Wśród głównych zaleceń jest to, żeby uczniowie często myli ręce, korzystali z własnych przybrów szkolnych oraz zachowywali dystans od innych.

Pixabay

Dyrektorzy pełni obaw

Niestety wielu dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców nie podziela spokoju MEN-u. Wielu z nich podkreśla, że trudno będzie zachować dystans zwłaszcza w szkołach, które po reformie oświaty są przeludnione. Obawiają się również o zdrowie starszych nauczycieli, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.

W związku z niewystarczającymi w opini wielu regulacjami i zaleceniami MEN-u dyrektorzy placówek na Podkarpaciu zdecydowali wziąć sprawy we własne ręce. Podjęto decyzję, że dzieci będą uczyły się w przyłbicach, a zajęcia wychowania fizycznego (bez względu na pogodę) będą odbywać się na otwartej przestrzeni.

Za zapewnienie przyłbic dla uczniów zapewnić mają dyrektorzy szkół, choć rodzice mogą zapewnić je dzieciom we własnym zakresie (kupując lub robiąc je samodzielnie). Wojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka powiedziała, że dyrektorzy, którzy nie mają środków na zakup przyłbic powinni się zwrócić o środki na ten cel do lokalnego samorządu.

Pixabay

Co sądzicie o kroku podjętym przez dyrektorów szkół na Podkarpaciu?

To też może cię zainteresować: 19 sierpnia 2020 rok. Aktualizujemy dane dotyczące stanu epidemicznego w kraju. Ministerstwo Zdrowia coraz bardziej się niepokoi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Agata Młynarska wyjawiła prawdę na temat odejścia ze stacji TVP. Nikt nie przypuszczał, że taka sytuacja mogła mieć miejsce

O tym się mówi: Wesela w tych miejscowościach zakończyły się zakażeniami koronawirusem