Jak podaje portal "Pikio", częściowo lub całkowicie zniesione obostrzenia związane z pandemią koronawirusa mogą wrócić. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło wprowadzenie nowych rekomendacji odnoszących się do bezpieczeństwa epidemiologicznego. Nie wszystkim przypadnie to do gustu.

Kiedy nowe rekomendacje?

Rekomendacje i obostrzenia związane z pandemią koronawirusa nie wszystkim się podobały. Wile osób obawia się, że mogą one wrócić w związku z wysoką liczbą zakażeń oraz spodziewaną drugą falą epidemi koronawirusa. Powołano do życia specjalny zespół do spraw strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii.

Zespół ten w najbliższych dniach ma wypracować katalog zaleceń, które mają pomóc w opanowaniu pandemi koronawirusa. Specjaliści analizują wprowadzone na świecie rozwiązania i standardy w tym zakresie. Ma to pomóc uskutecznić działanie szpitli jednoimiennych i podstawowej opieki zdrowotnej, a także testowanie w kierunku zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Pixabay

Specjalny zespół

W skład powołanego przez resort zdrowia zespołu wchodzą przedstawiciele ministerstwa zdrowia z następujących departamentów: analiz i strategii, systemu zdrowia, ratownictwa medycznego i obronności oraz zdrowia publicznego i rodzin, a taże reprezentnci Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny, Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W zespole nie mogło oczywiści zabraknąć ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych, anestezjologii i intensywnej opieki medycznej oraz podstawowej opieki zdrowotnej. Resort zaznaczył, że w razie konieczności zespół może być powiększany o kolejnych członków.

"Najważniejsze zadanie, to wypracowanie kompleksowego modelu działania podstawowej opieki zdrowotnej, gdy COVID-19 będzie towarzyszyła grypa sezonu jesienno-zimowego (...). Ważne, żeby umiejętnie oddzielić dwa strumienie chorych. Nie można dopuścić do sytuacji, w której osoby z objawami od razu będą przekierowywane do szpitali zakaźnych. Pamiętajmy, że tylko z powodu grypy jesienią przychodnie odwiedza dziennie nawet 100 tysięcy osób" - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Być może już niebawem dowiemy się, na co powiniśmy się przygotować w związku z pandemią koronawirusa.

Pixabay

Powrotu jakich obostrzeń obawiacie się najbardziej?

To też może cię zainteresować: Dobra wiadomość. Wznowione zostanie prowadzenie rehabilitacji. Od kiedy ZUS zezwoli na wydawanie skierowań

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nowe informacje o Kate Middleton i Meghan Markle. Czy to przez prezent od księżnej Cambridge nie udało im się poprawić relacji

O tym się mówi: Rząd przyjął projekt ustawy zakładający dopłaty do nawet 1500 zł. Kto może na nie liczyć