Do Rejestru BDO- czyli Bazy Danych o Odpadach, musi być wpisane każde przedsiębiorstwo, które produkuje odpady inne niż komunalne, które sprzedaje coś w opakowaniach lub coś wytwarza. Wpis powinni uzyskać np. drobni sklepikarze, właściciele restauracji, jeśli mają opakowania, gabinety kosmetyczne, stomatologiczne czy firmy budowlane.

Zdaniem urzędników wymóg rejestracji nie dotyczy biur, kancelarii prawnych, zakładów usługowych, jeśli dotąd wszystkie odpady odbiera od nich miejska śmieciarka.

PSL chce chce o rok przesunąć wejście w życie przepisów

Do tej pory w bazie zarejestrowało się 170 tysięcy firm, a według ministerstwa taki obowiązek ma aż 300 tysięcy.

Polskie Stronnictwo Ludowe próbuje przesunąć o rok wejście w życie przepisów o obowiązku dopisywania się przedsiębiorców do bazy.

-„Prawie w ogóle nie powiadomiono przedsiębiorców (…) Nie można wprowadzać przepisów prawnych, które za chwilę będą niewykonalne” – powiedział dla RMF FM przedstawiciel wnioskodawców Marek Sawicki z PSL.

Według Marka Sawickiego z PSL konieczna jest zmiana daty choćby o kilka miesięcy.

Jednak według informacji zdobytych przez reportera RMF FM, obawy przedsiębiorców są bezpodstawne. Inspektorzy ochrony środowiska będą na początku raczej informować i zachęcać przedsiębiorców do rejestracji, a nie karać.

Sprawdź czy jesteś objęty obowiązkiem rejestracji w BDO

Aby sprawdzić, czy jest się objętym obowiązkiem rejestracji, można wypełnić interaktywny formularz udostępniony przez BDO (znajdziesz go TUTAJ).

Obowiązek wpisu do Rejestru BDO mają posiadacze odpadów. Są to wytwórcy odpadów oraz osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, będące w posiadaniu odpadów.

Przypomnij sobie o… CHCESZ OTRZYMAĆ EMERYTURĘ, MUSISZ NAPISAĆ DO ZUS, ŻE ŻYJESZ

Jak informował portal Życie: PŁACISZ GOTÓWKĄ ZA ZAKUPY, MOŻESZ SIĘ NIEŹLE ZDZIWIĆ. WPROWADZONO NOWY LIMIT DLA KLIENTÓW

Portal Życie pisał również o… POMYSŁ NA PREZENT DLA NIEGO. CO KUPIĆ MĘŻCZYŹNIE NA ŚWIĘTA W 2019 ROKU