On był rodowitym mieszkańcem stolicy, a ja byłam osobą dojeżdżającą do pracy lub, jak mówią miejscowi, "tymczasową". W pierwszych dniach naszego związku Władysław w ogóle nie zwracał na to uwagi. Naszą różnicę w "statusie" sygnalizowała jedynie niechęć mojego chłopaka do przedstawienia mnie swoim rodzicom.

Nie nalegałam, a on nie zaproponował. Rodzina Władysława nie należała do biednych, zauważyłam to podczas mojej pierwszej wizyty w jego domu, gdzie wyglądałam jak uboga krewna, ale myślałam, że uczucia Władysława do mnie są szczere, miałam nadzieję, że zostaniemy małżonkami po ukończeniu studiów, tak jak się umówiliśmy.

Władysław był uważny, troskliwy, hojny, dawał mi wiele komplementów i prezentów, często wyznawał mi miłość. To ostatnie podobało mi się najbardziej, jego słowa sprawiały, że topiłam się jak lody. I oto jesteśmy z dyplomami. Zaraz po studiach zostaliśmy poproszeni o opuszczenie naszego akademika, wynajęliśmy dwupokojowe lokum na obrzeżach stolicy.

Mieszkanie było skromne, ale nam odpowiadało, a poza tym nie zamierzałam zostać tam długo, licząc na szybki ślub. Władysław zwlekał z oświadczynami przez pół roku; najwyraźniej, jak się później dowiedziałam, po prostu bał się reakcji rodziców. I nie na próżno się bał.

Kiedy mój "ukochany" oświadczył mi się, pięknie, w restauracji, bez nieśmiałości, pomyślałam, że to jest to, szczęście, teraz wszystko zależy od nas. Następnego dnia mój narzeczony zaprosił mnie na kolację, abym mogła poznać jego rodziców. Na kolację była herbata, pudełko czekoladek i garść ciastek.

Oczywiste jest, że nie zamierzałam jeść przysmaków, ale przedstawić się i zapoznać, ale taki minimalizm mnie zaskoczył. Przy herbacie rodzice Władysława przesłuchiwali mnie — kim jestem, skąd pochodzę, co myślę o mieszkaniu, ile zarabiam itp. Oczywiście jego rodzicom nie podobały się moje "cechy techniczne", bez względu na to, jak bardzo Władysław starał się załagodzić sytuację.

Odprowadził mnie na przystanek autobusowy, mój ówczesny narzeczony wyglądał na winnego i usłyszałam propozycję, w przeciwieństwie do wczoraj — aby na razie odłożyć ślub. Oczywiście po takiej znajomości z rodzicami Władysława i jego reakcji, przepraszam za tautologię, na ich reakcję, nasz związek doszedł do logicznego zakończenia, a nie w kierunku urzędu stanu cywilnego.

Rozmawialiśmy ze sobą przez kolejny miesiąc, a potem, widząc, że nic się nie zmienia, poprosiłam Władysława, żeby zostawił mnie w spokoju. Szkoda było czasu spędzonego na nim, niespełnionych nadziei, ale życie toczyło się dalej, pogrążyłam się w pracy i starałam się szybko zapomnieć o tym, co miałam z takim, jak się okazało, zależnym od rodziców facetem.

Wkrótce w moim życiu wydarzył się prawdziwy cud — rodzice dali mi mieszkanie w nowym budynku. Było to jednopokojowe przytulne gniazdko, ale trzeba było je jeszcze urządzić, co robiłam przez prawie półtora roku. W tym czasie przyzwyczaiłam się już do uczucia jak prawdziwy właściciel mieszkania, robiłam remonty, kupowałam meble, sprzęt AGD, krótko mówiąc — wszystko dla siebie.

I pewnego dnia, wchodząc do budynku, wpadłam na matkę Władysława przy windzie, eskortowała ją moja sąsiadka z piętra. Sąsiadka i ja ukłoniliśmy się sobie wzajemnie, a niedoszła teściowa zapytała: - Mieszkasz tu? Roześmiałam się: - Wyobraź sobie, mieszkam i to w swoim mieszkaniu!

Sąsiadka, stojąc między nami, zdezorientowana słuchała gościa, który uśmiechał się do mnie, mówiąc, że Władek bardzo za mną tęskni, bardzo żałuje, że zerwaliśmy itp. Roześmiałam się ponownie i przerwałam jej żałosny monolog: - Mam nadzieję, że nie będziesz się teraz martwić, że nie mam gdzie mieszkać!

Matka Władysława natychmiast zmieniła maskę na twarzy, zacisnęła usta i poszła do wyjścia, zapominając nawet pożegnać się z sąsiadką.

O tym powinno się rozmawiać: Z życia wzięte. "Nigdy nie byłam ulubienicą mojej mamy": Teraz chcą, żebym się nią zajmowała

Nie przegap: Podsypuję to "szare złoto" pod pomidory w lipcu-sierpniu. Rok po roku mam słodkie i mięsiste owoce