Jak informuje portal "O2", nie trzeba pracować zawodowo, żeby dostać emeryturę. Ze świadczenia mogą skorzystać również osoby, które poświęciły się wychowaniu dzieci. Aby móc pobierać emeryturę z tego tytułu należy spełnić określone warunki. Jakie dokładnie?
Dodatkowe pieniądze dla rodziców, którzy poświęcili się wychowaniu dzieci
Aby móc skorzystać ze świadczenia dla osób, które poświęciły się wychowaniu dzieci, muszą spełnić określone warunki. Pierwszym jest urodzenie i wychowanie (a w przypadku ojców tylko wychowanie) co najmniej czworga dzieci. Niezbędne jest także zachowanie ciągłości tego wychowania, bez dłuższych przerw pomiędzy kolejnymi dziećmi.
Osoba ubiegające się o tzw. matczyną emeryturę nie może mieć ograniczonych ani odebranych praw rodzicielskich. Świadczenie wypłacane jest po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego (dla kobiet jest to 60, a dla mężczyzn 65 lat).
Osoba, która chce skorzystać ze świadczenia, nie może posiadać prawa do emerytury lub gdy przysługuje jej emerytura niższa niż minimalna emerytura. Niezbędne jest także posiadanie polskiego obywatelstwa lub jednego z państw członkowskich UE bądź EFTA wraz z prawem (stałym lub legalnym) pobytu w Polsce.
Gdzie i jak złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć osobiście w dowolnym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w przypadku rolników będzie to KRUS). Należy dołączyć do niego oświadczenie o sytuacji osobistej i majątkowej (odpowiedni formularz znajdziemy w ZUS lub KRUS).
Konieczne jest podanie numerów PESEL urodzonych i wychowywanych dzieci, niezależnie od tego, czy są one pełnoletnie czy też nie. Wniosek powinien zawierać także akty urodzenia dzieci. Wysokość świadczenia jest równa najniższemy świadczeniu.
Co sądzicie o świadczeniu?
To też może cię zainteresować: Noworodek trafił do okna życia. Maluszek jest pod opieką służb
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Maryla Rodowicz wywołała w sieci burzę. "Lekka przesada pani Marylo". O co poszło
O tym się mówi: Siła ślubnej obrączki. Dlaczego tak ważne jest, żeby zawsze ją nosić, i jak to pomaga