Wiele osób z przyzwyczajenia wyrzuca skórki z jabłek. Okazuje się jednak, że można z nich zrobić wiele ciekawych rzeczy. Oto nasze pomysły.
Usmażyć chipsy jabłkowe
Ta metoda jest jedną z najłatwiejszych. Skórka jabłka z dodatkiem masła, cukru (najlepiej brązowego) i mielonego cynamonu może zamienić się w lekką i chrupiącą przekąskę.
Wymieszaj łyżkę rozpuszczonego masła z łyżeczką cukru i szczyptą cynamonu, a następnie posyp skórkę tą mieszanką.
Rozłóż skórkę z jabłka na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w nagrzanym piekarniku w temperaturze 200°C do zarumienienia brzegów każdej skórki przez około 12 minut. Zachowaj ostrożność, bo mogą się bardzo łatwo przypalić.
Zaparz herbatę jabłkową
Skórka z jabłek tworzy pyszną i pachnącą herbatę. Możesz dodać skórkę z jabłek do filiżanki czarnej lub zielonej herbaty lub, aby uniknąć używania liści herbaty, podsmażyć garść skórki jabłek w rondelku z wodą pitną przez 5-10 minut. - ta opcja jest szczególnie odpowiednia dla osób, które nie mogą wieczorem pić prawdziwej herbaty z powodu problemów ze snem.
Twoja kuchnia wypełni się pysznym aromatem, a powstały napój będzie miał delikatny smak jabłek. Do skórki jabłka można dodać laskę cynamonu, kardamonu lub kilka pączków goździków. Miód, cytryna lub limonka też są dobre. Herbata jabłkowa jest dobra zarówno na gorąco, jak i schłodzona.
Jabłkowe płatki owsiane
Dodaj skórkę jabłka do płatków owsianych, krojąc skórkę na małe kawałki lub miksując ją w blenderze. Skórkę jabłka można przechowywać w zamrażarce i dodać do gotujących się płatków owsianych wraz z rodzynkami i mielonym cynamonem.
Dodaj skórkę do koktajli
Uzyskaj dodatkową dawkę błonnika i smaku jabłka - dodaj trochę mrożonej skórki jabłka do koktajlu. Skórka z jabłek zawiera najwięcej błonnika i dużą ilość witamin. Średnie jabłko ze skórką zawiera 4,4 g błonnika. Nieobrane jabłko zawiera tylko 2,1 g błonnika. To samo średniej wielkości jabłko ze skórką zawiera 8,4 mg witaminy C, a jabłko bez skórki tylko 6,4 mg kwasu askorbinowego.
Zrób ocet jabłkowy
Wymieszaj skórki z jabłek z cukrem i zalej je wodą - w ten sposób z łatwością zamienisz plasterki jabłek w porcję domowego octu jabłkowego.
Jak przygotować ocet? Umieść skórkę jabłka, rdzeń i resztki miąższu z około sześciu dużych jabłek w litrowym słoiku z szerokim otworem, wypełniając go nie więcej niż 3/4 objętości. Jabłka potrzebują przestrzeni, aby pozostać całkowicie w wodzie.
Dodaj 2 łyżki cukru i 400-450 ml wody pitnej. Stosuj odpowiednią proporcję cukru do wody: 1 łyżka cukru na 200 ml wody pitnej. Jabłka muszą być całkowicie zanurzone w wodzie. Na wszystkich częściach jabłek, które nie są pokryte wodą, tworzy się pleśń, która zniszczy ocet. Jeśli resztki jabłek unoszą się na wodzie, połóż na wierzchu niewielki ciężarek, na przykład mniejszy słoik lub nawet kieliszek.
Wymieszaj jabłka, cukier i wodę i przykryj filtrem do kawy lub ręcznikiem papierowym. Zabezpiecz alternatywną „pokrywkę” taśmą lub gumką.
Jabłka odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe, ciemne miejsce. Po 2 tygodniach zobaczysz bąbelki na powierzchni płynu i usłyszysz cichy syk. To jest dobra wiadomość!
Plastry jabłka odcedź na drobne sitko i dwukrotnie przecedź płyn. Wlej ocet do słoika, ponownie przykryj filtrem do kawy / ręcznikiem papierowym i ponownie zabezpiecz „pokrywkę” taśmą. Pozostaw słoik na 2-4 tygodnie w temperaturze pokojowej. Gotowe!
To też może cię zainteresować: Agata Kornhauser-Duda zabrała głos. Zwróciła się do rosyjskich kobiet z ważnym apelem
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Lena z zespołu Tatu zareagowała na sytuację na Ukrainie. Fani nie spodziewali się po niej czegoś takiego
O tym się mówi: Bardzo ważna wiadomość dla beneficjentów programu 500 Plus. Będą nowe zasady