Jak podaje portal "Fakt", pleń to tak naprawdę setki, a nawet tysiące larw ziemiórki pleniówki, które pęłzają wspólnie w tym samym kieruku. Trzeba przyznać, że ten niezwykły widok robi ogromne wrażenie. Tym razem to wyjątkowe zjawisko udało się uchwycić w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Fascynujące widowisko
"Pewnie zastanawiacie się, co to za dziwne stworzenie? To pleń – pełzająca wspólnie grupa larw muchówek gatunku ziemiórka pleniówka. Zawsze fascynuje ludzi swoim widokiem. W dawnych czasach uważano, że pleń pełznący w dół doliny jest zwiastunem szczęścia i urodzaju" - czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. To fascynujące zjawisko udało się uchwycić Aleksandrze Jędruch oraz Tomkowi Kosnowiczowi.
Pleń uznawany był do tej pory za bardzo rzadkie zjawisko, któremu przypisowano wyjątkowe, magiczne wprost znaczenie. Obecnie, kiedy dostęp do urządzeń nagrywających jest powszechny, coraz częściej udaje się je uchwycić.
Tajemniczy pleń
Nie do końca udało się wyjaśnić skąd bierze się pleń i właściwie dlaczego larwy decydują się na wspólną wędrówkę. Po raz pierwszy zjawisko to odnotowano na Śląsku w XVII wieku. Zjawisko to, daje się zaobserwować głównie na terenach górzystych, choć 11 razy udało się je odnotować w Puszczy Białowieskiej.
Pleń postrzegano dwojako, jako zapowiedź nadchodzącego nieszczęścia, choć częściej jako zapowiedź szczęścia i urodzaju. Górale z Tatr na przykład zbierali pleń, który następnie suszyli, święcili a następnie rozsypywali w stodołach i stajniach - ten rytuał miał zapewnić dobrobyt.
Jak podobają się wam nagrania plenia?
To też może cię zainteresować: To był prawdziwy armagedon. Najgroźniejsze zjawiska atmosferyczne nad Polską. Czy będzie jeszcze gorzej
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Krystyna Pawłowicz mistrzynią gry w koszykówkę? Była posłanka pochwaliła się swoimi ponadprzeciętnymi zdolnościami, wywołała burzę w sieci
O tym się mówi: Ważny komunikat dotyczący wody. Pod żadnym pozorem nie wolno jej spożywać! O co chodzi