Jedną z najbardziej zabawnych pań z początku XIX wieku można bezpiecznie uznać za Marie-Polett Borghese, lepiej znaną jako Pauline Bonaparte - środkowa i najbardziej ukochana siostra wielkiego Napoleona I.

Jasna, piękna i ekscentryczna dama uwielbiała zarabiać na społeczeństwie i równie skąpana w powszechnej adoracji i powszechnej pogardzie. Nie obchodziło jej to :-)

Po raz kolejny postanowiła zaskoczyć publiczność, kiedy zamówiła słynną Antoniu Canovą swoją rzeźbę na obraz Wenus. Włoch mocno zawstydzony zaprosił kobietę do wyrzeźbienia jej na wizerunek Diany, ubranej w stroje dziewicy bogini księżyca i polowania.

Polina uśmiechnęła się pogardliwie i odpowiedziała: „Nikt nie uwierzy w moją czystość” i szybko zrzuciła ubranie.

Rzeźba zrobiła plusk - i rozumiesz, dlaczego:

Fałd ubrań w biodrach to arbitralność samego rzeźbiarza. Rozbawiona Pauline chciała zostać schwytana zupełnie nago.

Szczerze mówiąc, Pauline jest częściowo związana z naszym tematem. Chociaż ma to również powody :-) Chociaż sam Napoleon nazwał ją księżniczką, dlatego w historii zwyczajowo wyznaczano jej księżniczkę Paulinę.

Marie-Polett Bonaparte urodziła się 20 października 1780 r. Na wyspie Korsyka w Ajaccio. Ze wszystkich sióstr była najpiękniejsza. Według jej współczesnej hrabiny A. Potockiego „najdelikatniejsze regularne rysy jej twarzy zostały połączone z niesamowitymi formami.

Dzięki jej uroczemu wyglądowi nikt nie zwracał uwagi na jej umysł, a jej romans był tematem niekończących się rozmów”.

Dziewczyna naprawdę dojrzała wcześnie i szybko zdała sobie sprawę, że życie można spędzić w przyjemnościach.

Co więcej, tylko starszy brat, niekwestionowany autorytet, mógł mieć na nią wpływ. I nawet wtedy nie zawsze :-)

Istnieje wersja, że ​​miała nimfomanię, ale ja się z tym nie zgadzam. Tyle że od młodości odkryła w sobie zmysłową stronę i nie sprzeciwiała się jej naturze.

Znów liczba kochanków, których czasami przesadziła. To mistyfikacja (może nawet sama Polina). Jak wiele jej nawyków i ekscentryczności. Tak, uwielbiała kąpać się w mleku, czasem siedziała w takiej wannie, by przyjmować gości, a czasem używała pleców swoich służących jako ławki dla kapłanów i nóg, ale to jest bardziej „dla zabawy” :-)

Ponieważ we wczesnej młodości zaczęła „schodzić”, starszy brat pilnie postanowił ją poślubić. Wybór padł na jego przyjaciela, generała Charlesa Victora Emmanuela Leclerca. I muszę powiedzieć, że było to całkowicie udane małżeństwo.

Chociaż… Pauline nigdy nie była mu wierna. Dokładniej, przekręcała powieści jednocześnie z kilkoma mężczyznami, ale kochała swojego generała. Z którego urodziła swojego jedynego syna Dermidona.

Generał Leclerc

Wraz z mężem w 1799 r., Kiedy Leclkrk został mianowany generalnym gubernatorem kolonii San Domingo na wyspie Haiti, śmiało poszła za nim i starała się rozjaśnić jego życie, a także rodziny oficerów.

Pogłoski, że wciągnęła połowę armii do łóżka, a Haitańczycy nie pogardzali, to kompletna bzdura.

Tam nabożeństwem nie był cukier, ale kiedyś wszyscy byli na skraju śmierci. Polina śmiało odmówiła wyjazdu bez męża i kazała mu zabić ją i jej syna, jeśli buntownicy zdobędą pałac. Francuzi walczyli.

Jednak Leclerc wkrótce złapał żółtą gorączkę i zmarł 1 listopada 1802 r. Siedem dni później płacząca Pauline, jej syn i trumna z ciałem męża wyruszyli do Francji. Przed opuszczeniem San Domingo kobieta przycięła długie ciemne włosy i umieściła je w trumnie obok ciała Leclerca.

Miała zaledwie dwadzieścia dwa lata. Świeciła pięknem, a co ważniejsze, jego brat potrzebował go w jego dalekosiężnych planach politycznych. Paulina w szacie wdowy nie pasowała do Napoleona.

Postanowił poślubić ją ze swoim sojusznikiem, księciem Camillo Borghese, a tym samym wzmocnić pozycję imperium. Polina nie lubiła księcia, nazwała męża „Jego łaskawym idiotyzmem”, ale nie sprzeciwiała się swojemu bratu. Dopiero teraz nic nie powstrzymało jej w jej romansach.

Książę Camillo

I wkrótce, po śmierci dziecka, zrobiła wszystko, co mogła.

W 1806 roku Napoleon dał jej Gvastallę (z tytułem Księżniczki i Księżnej Guastalli), którą później sprzedała za sześć milionów franków księciu Parmy.

Miłość Pauline wzrosła. Wśród osób przyjętych do jej ciała byli Tom-Alexander Dumas, słynny mulat generał, ojciec autora hrabiego Monte Cristo, kilku innych generałów podległych jej mężowi, kierownikowi dworu księcia, kilku znanych aktorów, kilku muzyków, wielu książąt i przedstawiciele nie tak wspaniale utytułowanej arystokracji.

Gdyby nikogo nie było pod ręką, przydałaby się sekretarka jej pierwszego męża, Leclerca. Krótko mówiąc, każdy, kto chciał, miał bardzo dużą szansę na łaskę Pauline. Zakochała się szybko i równie szybko ostygła. W końcu rozstała się z mężem.

Małżeństwo Napoleona z Marią Louise doprowadziło do długiej kłótni między bratem i siostrą, ale po jego obaleniu w 1814 r. Żaden z krewnych nie był tak pomocny dla wygnania jak Paulina. Po sprzedaniu swojej nieruchomości przeprowadziła się na Elbę, gdzie jej brat był na wygnaniu. Po porażce „Stu dni” Paulina skorzystała z zaproszenia papieża Piusa VII i osiadła w Rzymie.

Jej podmiejska rezydencja „Villa Paulina” została urządzona w modnym wówczas egipskim stylu; została tam również umieszczona słynna statua Canova, na której Pauline pojawiła się w postaci półnagiej Wenus.

Kilka miesięcy przed śmiercią Pauline odbyło się jej spotkanie z mężem Camillo. Pauline zmarła na raka i została pochowana w kaplicy Borghese w rzymskim kościele Santa Maria Maggiore w 1825 roku. Była bardzo okaleczona śmiercią brata, od której nie mogła się zregenerować.

Przypomnij sobie WNUCZKA ZENONA MARTYNIUKA NIE LUBI PIOSENEK DZIADKA? TAKA MAŁA, A JUŻ MA SWOJE ZDANIE

Jak informował portal „Zycie” KINGA RUSIN PROSI FANÓW O POMOC. TO Z CZYM MUSI SIĘ MIERZYĆ, TO NAPRAWDĘ CIĘŻKIE ZADANIE

Zycie pisał również o POLSKA POD LUPĄ. JAKIE ZMIANY CZEKAJĄ NAS W LUTYM