Co roku brytyjscy leksykografowie wybierają najczęściej używane słowo. W tym roku wygrał ,,strajk klimatyczny’’, który użyty został prawie sto razy częściej niż w ubiegłym roku.

Słowo roku 2019 wybrane! ‘’Strajk klimatyczny” stał się najpopularniejszym zwrotem w 2019 roku. Wszystko dzięki młodej szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg.

Według definicji Collins Dictionary ,,strajk klimatyczny” to „forma protestu polegającą na opuszczaniu zajęć szkolnych lub pracy po to, aby dołączyć do demonstracji na rzecz działań zapobiegających zmianom klimatu".

Rodzaj tego protestu został spopularyzowany przez szwedzka działaczkę Gretę Thunberg, która w sierpniu 2018 roku zaprotestowała przed szwedzkim parlamentem. W ramach strajku nastolatka poinformowała, ze zaprzestaje chodzenia do szkoły dopóki politycy nie podejmą odpowiednich działań na rzecz ochrony środowiska.

Słowem, które również zostało wyróżnione jest spopularyzowane przez piosenkarza Sama Smitha –„non-binary” czyli ,,niebinarny”, co oznacza osobę, która nie identyfikuje się z żadną płcią.

To już drugi raz z rzędu, kiedy wyraz związany ze środowiskiem zostaje słowem roku. W ubiegłym najczęściej używanym zwrotem było ,,jednokrotnego użytku”. W latach ubiegłych, najczęściej używano słów związanych z polityką - ,,fake news” 2017 i ,,brexit” 2016.

W Polsce, co roku wybierane jest Młodzieżowe Słowo Roku. Dzieje się to w ramach plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem „Słowa klucze”, w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, który ma za zadanie wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów. W ubiegłym roku wygrało słowo ,,dzban”,a w poprzednich latach były to: w 2016 „sztos”, w 2017 – „xD”.

Głosowanie na młodzieżowe słowo roku jeszcze trwa. Propozycje słów można zgłaszać do 30 listopada 2019 do godz. 23:59 na stronie sjp.pwn.pl.

Pisaliśmy również o: NAUKOWCY PRZEŚWIETLILI 3,5-METROWEGO REKINA. WYNIK BADANIA ZASKOCZYŁ WSZYSTKICH!

Przypominamy o: KINGA RUSIN W SKÓRZANYCH BOTKACH WSIADA DO AUTA ZA 300 TYSIĘCY. CO Z EKOLOGIĄ, KTÓRĄ PROMUJE?