Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje znaczną podwyżkę kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł. To ważna zmiana, która ma na celu lepsze zabezpieczenie finansowe rodzin po śmierci bliskich oraz rekompensatę rzeczywistych kosztów pogrzebu, które od lat znacznie przewyższają obecne świadczenie.


Długo Oczekiwana Podwyżka


Aktualna kwota zasiłku pogrzebowego obowiązuje od 1 marca 2011 roku i wynosi 4000 zł. Przez ponad 13 lat nie było żadnych zmian, co stawiało wielu Polaków w trudnej sytuacji finansowej w czasie żałoby i organizacji pogrzebu. Teraz jednak nadchodzi nadzieja na poprawę, ponieważ Ministerstwo proponuje znaczną podwyżkę, która ma wejść w życie w drugim kwartale 2024 roku, informuje portal Money.


Rekompensata Rzeczywistych Kosztów


Według Ministerstwa Rodziny, koszty zwykłego pogrzebu w Polsce wynoszą obecnie minimum 8-10 tysięcy złotych. Jest to suma znacznie przewyższająca obecną kwotę zasiłku pogrzebowego. Dlatego podwyższenie do 7000 zł ma bardziej adekwatnie rekompensować rzeczywiste wydatki związane z organizacją pogrzebu, szczególnie w większych miastach, gdzie ceny są jeszcze wyższe.


Coroczna Waloryzacja


Ministerstwo planuje również coroczną waloryzację zasiłku pogrzebowego, co pozwoli utrzymać jego wartość w świetle rosnących kosztów życia. Waloryzacja ma być przeprowadzana na podstawie wskaźnika inflacji za poprzedni rok, co ma zapewnić stabilność i adekwatność świadczenia w dłuższej perspektywie.


Uwzględnienie Możliwości Finansowych


Projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw uwzględnia także możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa. Celem jest zmniejszenie obciążeń finansowych osób pokrywających koszty pogrzebu, co może stanowić ulgę dla wielu rodzin.


Planowany termin przyjęcia projektu to drugi kwartał 2024 roku, co daje nadzieję na szybką poprawę sytuacji finansowej rodzin w czasie trudnych chwil żałoby i po stracie bliskich.


To też może cię zainteresować: Jarosław Jakomowicz ma kolejne problemy. Czy stanie przed sądem


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. "Teściowie nastawiają mojego męża przeciwko mnie": Postawiłam mu ultimatum