Jak podaje portal "Wirtualna Polska", były prezydent Ukrainy znany ze swojego prokremlowskiego nastawienia oskarża Polaków o zamiar anektowania zachodniej części Ukrainy. Polskie i ukraińskie służby ostrzegają, że Rosjanie przystąpili do nowej ofensywy, mającej na celu szerzenie dezinformacji.

Janukowycz oskarża Polskę

Przebywający od dłuższego czasu w Rosji Wiktor Janukowycz, postawił mocne oskarżenia wobec Polaków. Zarzucił nam chęć zaanektowania zachodniej części Ukrainy, co opisał w liczącym sześć stron oświadczeniu. Poza zarzutami pod adresem Polaków, w dokumencie znalazły się również rady dla Ukraińców.

Zdaniem Janukowycza, Ukraińcy nie powinni pokładać swoich nadziei w krajach Zachodu, ale zdecydować się na ułożenie z Rosją. Wiele wskazuje na to, że list jest elementem działań dezinformacyjnych prowadzonych przez Rosję, przed którymi ostrzegał między innymi Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Akcja ma się odbywać pod kryptonimem "Kameleon".

Zdaniem ukraińskich władz, Rosja chce za pośrednictwem akcji dezinformacyjnej, zdestabilizować sytuację w Ukrainie, uaktywniając działania "agentów wpływu, którzy podają się za ukraińskich patriotów.

Wiktor Janukowycz/YouTube @Radio WNET

Polska ostrzega

Także polskie służby ostrzegają przed akcjami dezinformacyjnymi prowadzonymi przez Rosję i wymierzonymi bezpośrednio w nasz kraj. Jednym z elementów dezinformacji jest uwikłanie naszego kraju w domniemane próby rozbicia integralności terytorialnej Ukrainy.

Działania Rosjan są nakierowane na to, aby doprowadzić do zantagonizowania stosunków Polaków i Ukraińców, a także do zastraszenia Polaków.

Co sądzicie o całej sytuacji?

To też może cię zainteresować: Politycy ukraińscy oceniają sytuację. Co powiedzieli o postępach Rosjan

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Basia z M jak Miłość pochwaliła się swoją siostrą. Mało kto wie, że dziewczynka też jest aktorką jak 17-letnia Karina Woźniak. Gdzie można ją zobaczyć

O tym się mówi: Anna Rusowicz na życiowym zakręcie. Wokalistka zasugerowała, że w jej małżeństwie nie dzieje się dobrze. Czy artystka będzie ratować związek dla syna