Jak podaje portal „Deccoria”, obecność mrówek w ogrodzie ma nie tylko zalety, ale także wady. Pomagają roznosić nasiona roślin, spulchniają glebę, a także pomagają oczyścić trawnik z opadów organicznych. Niestety ich rozbudowane gniazda mogą utrudnić, a czasem wręcz uniemożliwić ukorzenianie się części gatunków roślin. Dodatkowo pojawienie się gniazda mrówek w ogrodzie może grozić ich pojawieniem się w domu. Jak skutecznie, domowymi sposobami pozbyć się mrówek?

YouTube

Przeprowadzka

Jednym z humanitarnych sposobów pozbycia się mrówek z ogrodu, jest przeniesienie ich gniazda. Niestety będzie to od nas wymagało dużej dozy cierpliwości. Jak to zrobić? Wystarczy napełnić pustą doniczkę trocinami i ustawić na mrowisku. Czekamy aż mrówki się do niego przeniosą i przenosimy doniczkę w inne miejsce.

Cynamon, soda oczyszczona i proszek do pieczenia

Przyprawę, jaką jest cynamon, znajdziemy praktycznie w każdym domu. Jeśli chcemy się pozbyć mrówek warto podsypać cynamonem całe rośliny. Dodatkowo ochroni nas to przed obecnością wielu innych szkodników oraz zapobiegnie rozwojowi chorób grzybicznych roślin.

Mrówki nie przepadają także za proszkiem do pieczenia oraz sodą oczyszczoną. Jeden z tych produktów należy rozsypać w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się mrówki.

Boraks

Z boraksu możemy przyrządzić domowy repelent. Wystarczy do szklanki wody, dodać łyżkę boraksu i pół szklanki cukru. Odstawiamy do wystudzenia – preparat powinien mieć konsekwencję galaretki – a następnie przekładamy do niewielkich naczyń, które rozkładamy po ogrodzie w miejscach, gdzie pojawiły się mrówki.

Skórki ogórków

W skórce ogórków znajdują się substancje, które działają na mrówki toksycznie. Wystarczy obierki z ogórków umieścić w miejscach występowania mrówek, aby owady przestały być dla nas zagrożeniem.

Rośliny

W ogrodzie, a także w doniczkach na parapecie lub tarasie nie powinno zabraknąć takich roślin jak: lawenda, eukaliptus, wrotycz pospolita, tymianek czy mięta polna – mrówki nie specjalnie za nimi przepadają i zwykle trzymają się od nich z daleka.

Warto pamiętać, że obecność mrówek może także świadczyć o obecności mszyc – oba gatunki owadów często żyją obok siebie.

YouTube

Macie swoje sprawdzone sposoby na mrówki?

To też może cię zainteresować: Koniec z problemem osadzającego się kamienia na urządzeniach AGD. Nie każdy zna te sposoby, a są naprawdę proste i skuteczne

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jak odpowiednio dbać o storczyki? Banalne i naturalne sposoby, aby kwiaty zachwycały wyglądem

O tym się mówi: Książę Karol spodziewał się takiej decyzji Meghan i Harry’ego? Jakie nastroje panowały na królewskim dworze po odejściu pary