A jeśli zagotujesz wodę bez wstępnej filtracji, szumowiny rosną dosłownie w warstwach. Smak psuje się, wygląd się pogarsza, a przydatność przegotowanej wody z osadami jest wątpliwa, dlatego okresowo wymagane jest czyszczenie.

Sklep sprzedaje różnorodne produkty na takie przypadki. Możesz kupić odpowiednie coś podobnego do swojego czajnika (zwykle w postaci proszku lub płynu) i postępować zgodnie z instrukcją użytkowania.

Możesz uzyskać ten sam wynik, korzystając z narzędzi w domu, unikając niepotrzebnych wydatków. Powiemy Ci, jak wyczyścić czajnik z kamienia bez kupowanej chemii.

Wszystkie metody opisane poniżej oparte są na działaniu kwasów lub zasad, które zmiękczają i rozpuszczają kamień.

Nie ocieraj wnętrza grzejników elektrycznych ostrymi przedmiotami, nie używaj metalowych myjek. Wymagane maksimum to miękka gąbka.

Wybór konkretnej metody zależy od materiału, z którego wykonany jest czajnik. Wszystkie metody opisane poniżej są odpowiednie zarówno dla prostych, jak i elektrycznych manekinów.

Czysta soda

Najbardziej delikatny, a zarazem najmniej skuteczny sposób. Ale gdy szumowiny nie jest zbyt wiele, lepiej zacząć od niego. To nie działa - zawsze możesz spróbować innego, ale napoje gazowane nie powinny szkodzić.

Składniki

Pół litra wody.

Łyżka sody.

Rozpuść „hojną” łyżkę stołową z plasterkiem sody w pół litra wody, dokładnie wymieszaj. Wlać do czajnika i zagotować. Odłóż na bok lub odłącz od zasilania, aby zapobiec gotowaniu. Poczekaj 30 minut, odcedź, spłucz. W razie potrzeby możesz powtórzyć.

Jeśli metoda nie pomoże, będziesz potrzebować „ciężkiej artylerii” w postaci octu lub kwasu cytrynowego. Używaj ich ostrożnie, nie nadużywaj, ale czasami nie możesz się bez nich obejść.

Czysty kwas cytrynowy

Składniki

Pół litra wody.

1-2 łyżki kwasu cytrynowego, w zależności od ilości kamienia.

Rozcieńczyć kwas w pół litra wody, wlać do czajnika, zagotować i pozostawić na pół godziny bez gotowania. Odcedzić, dokładnie spłukać.

Czysty ocet

Dość potężne narzędzie. Kilka razy poradzisz sobie z każdym szumowinem - na pewno. Najważniejsze, aby nie przesadzić, szczególnie w przypadku czajników elektrycznych z otwartą spiralą (jeśli otworzysz pokrywkę i zajrzysz do środka, zobaczysz spiralę, zanurza się ją w wodzie podczas pracy czajnika).

Składniki

Pół litra wody.

1-2 łyżki esencji z octu 70% lub około 2/3 szklanki octu 9%.

Weź pół litra wody, dodaj ocet, wlej do czajnika i zagotuj. Następnie odstaw na chwilę bez gotowania - maksymalnie 30 minut. Odcedzić, dokładnie spłukać. W razie potrzeby delikatnie wejdź do środka gąbką i ponownie spłucz.

Kwasy (octowy, cytrynowy) psują aluminiowe czajniki, szczególnie po podgrzaniu. Jeśli chodzi o szkliwo, w obecności mikropęknięć lub wiórów efekt będzie podobny, a także dalsze rozwarstwienie szkliwa w takich obszarach. Dlatego wybór tutaj jest prosty - soda oczyszczona.

Narysuj połowę wody, dodaj sodę w ilości 1-2 łyżek. na litr wody wymieszać, doprowadzić do wrzenia, odstawić i odstawić na 30 minut. Odcedź, spłucz, przetrzyj wnętrze gąbką piankową, spłucz. Powtórz w razie potrzeby.

Jak uniknąć tworzenia się kamienia

Do wrzenia użyj przefiltrowanej wody. Jest dobry dla zdrowia i technologii. Właściciele dobrych filtrów mogą potwierdzić, że rzadko spotykają się z tak nieprzyjemnym zjawiskiem jak osad.

Pozostałości pozostaw na dole i opłucz czajnik przed każdym użyciem.
Oczyść czajnik wodą sodową, gotując, jak opisano powyżej, przy pierwszych oznakach zgorzeliny.

Przypomnij sobie Prasowanie bez żelazka jest możliwe! Domowe sposoby na zagniecenia

Jak informował portal „Zycie” Wyjątkowe wykorzystanie pieprzu, wsyp jedną łyżeczkę do pralki. Ten trik stosowały nawet nasze babcie

Zycie pisał również o Jak wyczyścić przypalone żelazko. Ten trik może to ułatwić [WIDEO]