W domu zawsze powinien być chleb. Kierując się tą prawdą, wiele gospodyń domowych rezerwuje ją na przyszłość. Dlatego pytanie jest tak istotne: gdzie przechowywać chleb, aby był świeży.
Stale - kiedy tracą wilgoć, a pleśń, wręcz przeciwnie, uwielbia wilgoć. Dlatego ważne jest utrzymanie właściwej równowagi.
Czy można jeść zepsuty chleb?
Jedzenie lekko stwardniałego, suchego chleba, delikatnie mówiąc, jest po prostu nieprzyjemne. Ale spleśniały jest już szczerze mówiąc niezdrowy.
Gorliwe gospodynie domowe czasami próbują w jakiś sposób zepsutego chleba, wierząc, że wyrzucanie jedzenia jest irracjonalne i taki grzech jest na ogół grzechem.
Suszony chleb można naprawdę zjeść, na przykład przygotowując grzanki. Ale jeśli znaleziono na nim przynajmniej ślady pleśni - to już nie nadaje się do jedzenia. Dlaczego tak kategorycznie?
Niektórzy uważają, że pleśń jest produktem naturalnym i dlatego nie szkodzi. Inni ogólnie twierdzą, że jest to korzystne, ponieważ zawiera penicylinę. Pamiętaj: pleśń, która sama rośnie na produktach chlebowych, jest szkodliwa, ponieważ zawiera mikotoksyny, które zatruwają organizm. Żółta pleśń jest szczególnie toksyczna.
Co więcej, jeśli była tylko niewielka plamka, cały produkt zniknął. Pleśń ma długie nitkowate korzenie, które wnikają głęboko do wewnątrz, gromadząc toksyny.
Oczywiście istnieje również przydatna pleśń, która służy do przygotowywania specjalnych odmian wina i sera, ale istnieją specjalnie uprawiane grzyby.
Gdzie lepiej przechowywać
Do przechowywania chleba potrzebne są odpowiednie warunki: temperatura nie wyższa niż + 25 ° С i wilgotność nie większa niż 75%.
Jeśli w domu lub mieszkaniu znajduje się ustronne miejsce, w którym nie jest gorąco (od 25 stopni i poniżej) - bezpiecznie przechowuj w pudełku na chleb.
Im cieplej - tym szybciej chleb stanie się brązowy nawet w najlepszym pudełku na chleb. Dlatego, gdy pokój jest gorący - w celu dłuższego przechowywania należy go umieścić w lodówce, po prostu prawidłowo go zapakować.
Jak przechowywać w chlebie?
W tym celu wymyślono koszyk na chleb do przechowywania chleba. Jeśli nie jest zbyt ciepło (do 25 ° C), jest to idealne rozwiązanie.
Różne rodzaje chleba najlepiej przechowywać osobno w pudełku na chleb z kilkoma przegródkami na białe i żytnie bochenki. Dla większego bezpieczeństwa, przed umieszczeniem ich w pudełku na chleb, włóż je do tkaniny lub torby papierowej.
Nie zapomnij regularnie czyścić chleba z okruchów i wycierać go rozcieńczonym octem przynajmniej raz w tygodniu - produkty drewniane szczególnie potrzebują takiej dezynfekcji.
Jeśli włożysz kromkę jabłka lub plasterek obranych ziemniaków do chleba, chleb będzie przechowywany dłużej, a zapach będzie przyjemniejszy.
Zasady przechowywania lodówki
Lodówka świetnie nadaje się do przechowywania. Po prostu nie wkładaj chleba „tak po prostu”, bez opakowania, w przeciwnym razie szybko stanie się twardy. Do pakowania dozwolone jest stosowanie worków z różnych materiałów: papieru, tkaniny lub polietylenu (w przypadku polietylenu pożądane są otwory wentylacyjne).
Nie jest trudno samodzielnie wykonać kilka otworów w zwykłych plastikowych torebkach - opakowanie musi być przepuszczalne dla powietrza, aby produkt nie stał się wilgotny i nie pojawiały się sprzyjające warunki do rozwoju pleśni.
Świeżego gorącego chleba nie należy pakować w polietylen, aby nie dojrzał. Najpierw poczekaj, aż ostygnie do temperatury pokojowej.
Możesz przechowywać chleb w lodówce przez kilka dni, a jeśli włożysz odrobinę soli do torby z bochenkiem owiniętym płótnem lnianym, taki domowy absorbent zmniejszy ryzyko pleśni i jeszcze bardziej wydłuży okres przechowywania.
Wyroby piekarnicze, na których pojawiła się pleśń, nie mogą być przechowywane w lodówce. W ten sposób nie można zapisać zepsutego chleba, ale stworzyć źródło „infekcji” dla innych produktów w ograniczonej przestrzeni.
Czy mogę przechowywać chleb w zamrażarce?
Oczywiście możesz przechowywać chleb w zamrażarce! Jest w nim przechowywany bez uszkodzeń przez kilka tygodni. Pokroić na kawałki, owinąć każdy kawałek folią i zamrozić (jeśli jest funkcja super zamrażania, należy użyć).
Aby później przyjemnie zjeść taki chleb, należy go odpowiednio rozmrozić. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni, połóż kawałki na ruszcie bezpośrednio w folii i włóż do środka. Gotowość zależy od zapachu świeżego pieczenia, miękkości i sprężystości po sprasowaniu. Chleb nabiera blasku, zapachu, a nawet smaku prawie jak niedawno upieczony.
Użyj „zapasów z zamrażarki” powinno być natychmiast, a zatem rozmrozić odpowiednią ilość w razie potrzeby.
A jednak bez względu na to, jak dobrze przechowywany jest chleb, nigdy nie będzie tak smaczny jak świeży. Dlatego staraj się nie robić dużych zapasów, lepiej kupić ten produkt, który jest niezbędny na każdym stole, częściej.
Przypomnij sobie Liść laurowy posiada wiele ukrytych właściwości. Oto co się stanie gdy go podpalisz
Jak informował portal „Zycie” Trik, który pozwoli na obranie jajka w 3 sekundy. Mało kto wiedział o jego istnieniu [WIDEO]
Zycie pisał również o Myjąc podłogi zostawiasz smugi? Nie popełniaj więcej tego błędu