Liście laurowe to wysuszone listki drzewa laurowego, zwanego również wawrzynem szlachetnym. Roślina naturalnie występuje w południowej Europie, północnej Afryce raz na zachodzie Azji.
Drzewko laurowe nie jest rośliną o dużych wymaganiach, dlatego można ją również zasadzić w donicy. Warto jednak pamiętać, że lubi ciepło, słońce oraz powinna być osłonięta od wiatru. Latem można ją przechowywać w ogrodzie lub na balkonie, natomiast w chłodniejszych porach roku powinna znajdować się w domu.
Obecnie liście laurowe znajdują zastosowanie głównie w kuchni jako przyprawa do wielu potraw. Nadają daniom niepowtarzalny smak i aromat. Mało kto wie jednak, że laur ma także właściwości lecznicze.
Lecznicze zastosowanie liści laurowych
Listki laurowe łagodzą wzdęcia i ułatwiają trawienie, są także naturalnym środkiem moczopędnym i wspomagają pracę wątroby. Wywar i napar z tej niezwykłej rośliny jest stosowany jako środek na stawy, na cukrzycę, a nawet na oczyszczanie organizmu z toksyn. Natomiast olejek z liści laurowych ma doskonałe działanie bakterio- i grzybobójcze, pomaga w walce z łupieżem i trądzikiem.
Gotowane listki laurowe stosuje się również w łagodzeniu zapalenia oskrzeli i suchego kaszlu. Wystarczy położyć je na klatce piersiowej i przykryć szmatką.
Liść laurowy jako kadzidełko
Liść laurowy zawiera olejek eteryczny, w którego skład wchodzą cenne dla zdrowia substancje. Wdychanie zapachu palącego się liścia laurowego niesie za sobą kilka sporych korzyści.
Związki zapachowe zawarte w listkach laurowych działają kojąco i uspokajająco. Potrafią odprężyć każdego po najbardziej ciężkim dniu. Linalol i eugenol – substancje zapachowe, wpływają na zmniejszenie stresu, napięcia i lęków.
Popularna przyprawa pomaga także w pozbyciu się wydzieliny zalegającej górne drogi oddechowe. Pomaga również w zwalczaniu takich dolegliwości jak astma, czy przeziębienie. Ma także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Jak przygotować kadzidełko z liści laurowych?
Suszone listki należy podpalić w popielniczce lub innym ognioodpornym naczyniu. Po kilku minutach aromat lauru wypełni całą przestrzeń. Płomień powinien szybko zniknąć, a z tlącej się rośliny wydobywać się będzie pachnący dym.
Przypomnij sobie o… TEN BŁĄD POPEŁNIA WIELU Z NAS PODCZAS SUSZENIA PRANIA. NAUKOWCY OSTRZEGAJĄ, ŻE MOŻE KOSZTOWAĆ ZDROWIE
Jak informował portal Życie: TRIK, KTÓRY SPRAWI, ŻE TWOJA CHOINKA NIE BĘDZIE GUBIŁA IGIEŁ. WYSTARCZY JEDNA DROBNA RZECZ
Portal Życie pisał również o… TO KONIEC 500 PLUS. OGROMNE ZMIANY W 2020 ROKU