Weekend majowy w Polsce przyniósł nam rekordowe temperatury i mnóstwo słońca. Idealna pogoda na wycieczki, pikniki i grillowanie. Jednak dla tych, którzy planowali jeszcze ognisko w najbliższy weekend, mamy złe wiadomości. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed gwałtowną zmianą pogody. W sobotę i niedzielę (4 i 5 maja) nad Polskę nadciągną burze, intensywny deszcz, a nawet grad!


Słońce chowa się za chmury, a termometry spadają


Po weekendowej majówkowej sielance z upałami i słońcem, nad Polskę nadciągają burzowe chmury. Już w sobotę (4 maja) na zachodzie kraju spodziewane są przelotne opady deszczu i lokalne burze. Możliwe są nawet opady gradu! Temperatura maksymalna spadnie do 20°C w rejonach podgórskich i na północy, a w centrum kraju wyniesie do 26°C. Chłodniej będzie nad samym morzem, gdzie termometry pokażą od 13°C do 15°C. W czasie burz należy spodziewać się silnego wiatru, którego porywy mogą osiągać nawet 75 km/h. W Sudetach wiatr w porywach do 55 km/h.


Niedziela przyniesie więcej deszczu i burz


W niedzielę (5 maja) zachmurzenie będzie umiarkowane i duże w całym kraju. Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu oraz lokalne burze z gradem. Temperatura powietrza będzie się wahać od 20°C do 25°C, z wyjątkiem morza, gdzie będzie chłodniej - około 15°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie chwilami porywisty, na ogół południowo-zachodni i południowy. Jednak w czasie burz należy zachować ostrożność, bo porywy wiatru mogą osiągać nawet 80 km/h! Przelotne opady deszczu spodziewane są również w Warszawie.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie!


Wybierając się na weekendowy wypad, warto sprawdzić prognozę pogody i zabrać ze sobą parasol lub kurtkę przeciwdeszczową. W czasie burz należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni, a zwłaszcza pod drzewami i wysokimi budynkami. Należy również pamiętać o tym, aby nie parkować samochodów pod drzewami, które mogą zostać złamane przez silny wiatr.


To też może cię zainteresować: Włodzimierz Press zdobył ogromną rozpoznawalność dzięki serialu “Czterej pancerni i pies”. To co spotkało go na planie zaskakuje

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Przyjaciółka Kate i Williama złamała milczenie. "Moje serce jest pełne smutku"