Jak podaje portal "Gazeta", rośnie liczba osób, których sakrament małżeństwa został uznany za nieważny. Bo choć samo małżeństwo jest co do zasady nierozerwalne, Kościół dopuszcza przypadki, w których może nastąpić stwierdzenie jego nieważności. O tym, że dzieje się to coraz częściej świadczą dane zawarte w raporcie Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego i Instytutu Pokolenie.

Coraz więcej unieważnianych małżeństw w Polsce

Z danych zawartych we wspomnianym raporcie wynika, że w 2020 roku, co 4 wyrok stwierdzający nieważność sakramentu małżeństwa w europejskim Kościele katolickim, zapadł właśnie w naszych krajowych sądach diecezjalnych.

"Liczba stwierdzeń nieważności małżeństwa w Kościele w Polsce od 1989 roku wzrosła o ponad 160 proc. w porównaniu z 2020 r. i wyniosła 2813" - czytamy.

Ekspert wskazuje, że wpływ na taki stan rzeczy ma kilka czynników. Pierwszym jest to, że obecnie rozpada się więcej związków, niż miało to miejsce w przeszłości. Do tego dochodzi to, że ludzie są znacznie bardziej świadomi praw i możliwości, jakie mają. Adwokat kościelny dodaje także znaczne uproszczenie procedur.

Nie sposób nie dodać do tej listy faktu, że rozwód czy cywilny, czy kościelny, od dawna przestał być powodem do wstydu.

Para/YouTube @Ekstra News
Para/YouTube @Ekstra News

Znani rozwodnicy udowodnili, że się da

Nie bez znaczenia jest także to, że w ostatnich latach obserwowaliśmy, jak stwierdzenie nieważności małżeństwa uzyskują znani ludzie. Jednym z głośniejszych w ostatnich latach był przypadek Jacka Kurskiego. Były polityk i prezes TVP uzyskał "rozwód kościelny" po 24 latach małżeństwa z kobietą, z którą doczekał się trójki dzieci.

Jego przykład zachęcił wiele osób, żeby spróbować zawalczyć o unieważnienie swoich ślubów kościelnych. Bo wielu ludzi myślało, że związków, w których pojawiły się dzieci, nie da się unieważnić. Tak jednak nie jest, czego dowodem jest nie tylko przypadek Jacka Kurskiego.

Joanna Kurska, Jacek Kurski/YouTube @Super Express
Joanna Kurska, Jacek Kurski/YouTube @Super Express

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Krawczyk Junior trafił do szpitala. To dopiero początek problemów jedynego syna Krzysztofa Krawczyka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Meteorolodzy nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Tegoroczna zima będzie zdecydowanie różnić się od poprzednich lat. Nowa prognoza pogody zadziwiła

O tym się mówi: Tomasz Lis zdecydował się na poważny krok. Będzie ciąg dalszy sprawy sądowej byłego naczelnego Newsweeka. Dziennikarz postanowił się odwołać od wyroku