Jak pokazuje portal "Gazeta", wiara nie zawsze jest powodem, dla którego Polacy chodzą do kościoła. Jedna z wypowiadających się osób stwierdziła, że do świątyni udaje się tylko wtedy, gdy przyjeżdża w odwiedziny do mamy i spędza tam kilka dni. "Trochę dla świętego spokoju, żeby nie wysłuchiwać o tym, że Bóg jest potrzebny w moim życiu, a trochę, żeby jej sprawić przyjemność" - mówi. Co jeszcze mówią na ten temat Polacy?

Dlaczego chodzimy do Kościoła?

Wiele osób chodzi do kościoła, bo jest to manifestacja ich wiary i faktyczna potrzeba ich serca. Niestety nie jest to reguła. Część wiernych pojawia się w świątyni bardziej z przyzwyczajenia niż z autentycznej potrzeby. Inni robią to dla kogoś jak cytowana na wstępie pani Kasia.

Dziennikarze portalu "Gazeta" postanowili poznać motywacje Polaków biorących udział w nabożeństwach. W przypadku pani Beaty powodem jest chęć wsparcia swojego męża, dla który jest osobą pobożną i modlitwa zajmuje w jego życiu niezwykle ważne miejsce.

Pan Karol nie ukrywa, że do uczęszczania do kościoła zmusza żona. Przyznał, że idzie dla spokoju, żeby nie narażać się na awanturę ze strony swojej drugiej połówki. Mężczyzna dodał też, że dla niego współczesny kościół już dawno nie ma nic wspólnego z wiarą i Bogiem.

Pani Anna przyznała, że ona do kościoła chodzi jedynie z okazji ważnych uroczystości rodzinnych. I w tym przypadku powodem jest chęć zrobienia przyjemności babci.

Msza/Youtube @CCTNtv
Msza/YouTube @CCTNtv

Zmniejsza się liczba wiernych w Kościele

W ostatnich latach media donoszą o spadku liczby wiernych biorących udział w mszy świętej, przystępujących do komunii, czy choćby uczęszczających na lekcji religii. Spadek liczby osób deklarujących wyznanie katolickie odnotowano także w trakcie spisu narodowego przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny w 2021 roku.

Wynika z niego, że w ciągu dekady liczba zadeklarowanych katolików spadła aż o 16 punktów procentowych. Liczba ta zmniejszyła się o około 6,6 mln osób. Co ciekawe, wzrosła też liczba osób, które odmówiły odpowiedzi na to pytanie. W 2011 roku było to 7,10 proc., w 2021 roku aż 20,53 proc.

Msza/YouTube @Prowincja krakowskich franciszkanów
Msza/YouTube @Prowincja krakowskich franciszkanów

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Takich zachowań należy unikać na cmentarzu. Jest to szczególnie ważne w Dniu Wszystkich Świętych

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dyrektor szpitala w Nowym Targu dostał nagrodę finansową. Wiele osób nie kryje oburzenia i przypomina ciężarną Dorotę, która tu straciła życie

O tym się mówi: Rewolucyjne zmiany w Kościele katolickim. Ten uczynek przestał być uznawany za grzech. O czym dokładnie mowa