Jak informuje portal "Goniec", już 4 listopada wejdą w życie znowelizowane przepisy prawa spadkowego. Zmiany w dotychczas obowiązujących regulacjach objęły m.in. zawężenie katalogu osób mających prawo do dziedziczenia, a także skrócić postępowania spadkowe toczących się przed sądem.
Co dokładnie zmieni się w prawie spadkowym?
Odejście bliskich dla wielu osób wiąże się nie tylko z bólem i żalem po stracie, ale także z przeprawą prawną mającej związek ze spadkiem. Nowelizacja przepisów ma wejść w życie już 4 listopada bieżącego roku.
Na mocy nowych regulacji ma się skrócić czas postępowań spadkowych. Ustawodawcy przekonują, że znowelizowane przepisy będą znacznie lepiej chroniły spadkobierców i ich interesy.
Zmniejszono katalog osób uprawnionych do dziedziczenia. Ma to ograniczyć sytuacje, w których szuka się dalszych krewnych osoby zmarłej. Trzecia grupa spadkowa została zawężona do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych.
Co jeszcze się zmienia?
Na mocy znowelizowanego prawa spadkowego znacznie łatwiejsze będzie się zrzeczenie spadku przez rodziców osób małoletnich, które dziedziczą, a także osób decydujących w sprawie osób ubezwłasnowolnionych. Odrzucenie spadku będzie możliwe teraz bez zgody sądu.
Jedną z kluczowych zmian w prawie spadkowym zakłada, że osoby, które uchylały się od pieczy nad spadkodawcą lub niepłacące na niego zasądzonych alimentów, mogą zostać uznane za niegodne dziedziczenia i należna im część spadku może do nich nie trafić.
Co sądzicie o tych zmianach? Popieracie je, a może wydają się wam krzywdzące?
To też może cię zainteresować: Jeśli korzystasz z tego patentu na cmentarzu, szybko przestań. To niezgodne z regulaminem. O czym mowa
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:Krzysztof Krawczyk nie był w stanie powstrzymać łez w trakcie spotkania z Janem Pawłem II. Tak wspominał to wydarzenie po latach
O tym się mówi:Emerytury gwiazd budzą sporo emocji. Na jaw wyszła wysokość świadczenia wypłacanego Bohdanowi Łazuce. Kwota przyprawia o zawrót głowy