Jak wskazuje portal "Super Express", przed wyborami politycy obecnego obozu władzy wykazują się niezwykłą "hojnością". Zgodnie z wydanym rozporządzeniem sprzedawcy energii elektrycznej zostali zobligowani do uwzględnienia w rocznym rozliczeniu 12 procent zniżki dla gospodarstw domowych. Szefowa resortu środowiska i klimatu wskazuje, że Polacy zyskają na tym ruchu około 120 złotych.

Nowelizacja rozporządzenia obniży rachunki za prąd

We wtorek 19 września wchodzą w życie przepisy noweli rozporządzenia ws. szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Anna Moskwa, która stoi na czele resortu środowiska i klimatu, przekonuje, że obniżka jest odpowiedzią na kryzys energetyczny wywołany przez atak Rosji na niepodległą Ukrainę.

"Rozporządzenie ws. dodatkowej obniżki cen to dodatkowe zabezpieczenie osłonowe przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej dla polskich rodzin. Zmiany pozytywnie wpłyną także na kształtowanie polityki konsumenckiej przez przedsiębiorstwa energetyczne" - przekonuje przedstawicielka obozu władzy.

Zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy energii zobligowani są do ujęcia w rachunku rocznym 12-procentowej zniżki. Odbiorcy mogą zyskać nawet 120 złotych.

Anna Moskwa/YouTube @TOGETAIR
Anna Moskwa/YouTube @TOGETAIR

"Bez zbędnej zwłoki"

Na zniżkę mogą liczyć te gospodarstwa domowe, w których dojdzie do obiżenia zużycia energii o 5 procent w okresie trzech kolejnych miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 roku. Wymagane jest również potwierdzenie poprawności danych, jakim dysponuje dostawca energii.

Należy także wyrazić zgodę na elektroniczne faktury za prąd, a także na dostarczanie drogą elektroniczną informacji o ofertach handlowych. Niespełnienie żadnego ze wskazanych warunków oznacza, że dany konsument poczeka na korektę do przyszłego roku (nawet do 31 grudnia 2024 roku). W pozostałych przypadkach zniżka będzie wypłacona "bez zbędnej zwłoki".

Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach
Pieniądze/YouTube @ Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach

Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Katechetka postanowiła zachęcić dzieci do wzięcia udziału w lekcjach religii. Rodzice nie kryją oburzenia sposobem, jaki wybrała

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Nie żyje pięciomiesięczne niemowlę. Prokuratura stawia pierwsze zarzuty. Co śledczy ustalili do tej pory

O tym się mówi: Neo-Nówka skomentowała zamieszanie wokół polskich wiz. Artyści nie mają wątpliwości, ich skecz był proroczy