Jesień jest ulubioną porą roku wielu grzybiarzy, którzy wybierają się do lasu w poszukiwaniu pięknych i smacznych okazów, a przy tym mogą podziwiać piękno natury, która szykuje się powoli do czas u zimowego.

Czasami jednak zapomina się o prawidłowym zachowaniu. Portal „Dziennik Polski” poinformował, że za złamanie przepisów podczas grzybobrania można słono zapłacić. Mandaty sięgają nawet kilkuset złotych.

Czego nie wolno robić?

Przede wszystkim ukarany może zostać nieuprawniony wjazd do lasu, a także parkowanie w niewyznaczonych do tego miejscach co się nagminnie zdarza w polskich lasach.

Samochodem można się jedynie poruszać po drogach publicznych zatem każdy wjazd takim pojazdem do lasu jest nielegalny chyba, że droga leśna jest odpowiednio oznaczona i na to zezwala.

Grzyby/YouTube @Paweł i grzyby

Mandat grozi też za zbieranie grzybów w nieodpowiednim miejscu. Zaliczają się do tego tereny wojskowe, powierzchnie doświadczalne, części lasów objęte zakazem wstępu, ostoje zwierzyny, uprawy do 4 metrów wysokości, a także drzewostany nasienne, rezerwaty i parki narodowe.

Należy też zwrócić uwagę na sposób zbierania. Nie wolno niszczyć przy wyrywaniu grzybów runa leśnego, krzewów, drzew i innej roślinności oraz płoszyć lokalnych zwierząt. Niedopuszczalne jest również pozostawianie po sobie śmieci.

Za wszystko to można dostać mandat od 20 do 500 złotych. Jeśli jednak służby uznają, że naruszona została ustawa o ochronie przyrody, grozi za już nawet tysiąc złotych.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: Można stracić duże pieniądze odbierając połączenia z tych numerów. Jest sposób na zabezpieczenie się przed startami

Jak informował portal „życie.news”: Niebywałe losy angielskiej księżniczki. Żyła w cieniu starszej siostry i nie mogła uciec od zasad królewskiego dworu. Musiała zostawić miłość życia

Ze świata znanych ludzi informowaliśmy o: To mogło zaboleć Martynę Wojciechowską. Jej były mąż skierował w jej stronę kilka cierpkich słów. Co popularna podróżniczka myśli o tej zaczepce

Sprawdź również ten artykuł: Dlaczego duchowni nieustannie namawiają pary by nie żyły ze sobą bez ślubu. Popularny w sieci ksiądz Teodor tłumaczy powody tej przestrogi