Jak podaje portal "Interia", właściciele domów i mieszkań zobowiązani są do posiadania świadectwo charakterystyki energetycznej. Brak tego dokumentu przy sprzedaży lub wynajmie domu lub mieszkania, może kosztować nas karą w kwocie 5 tysięcy złotych. Co należy wiedzieć o świadectwie charakterystyki energetycznej?

Zmiany w przepisach

Obecnie w polskim parlamencie trwają pracę nad dostosowaniem polskich przepisów do prawa unijnego. Zmiany te, mają wprowadzić konieczność posiadania przez właścicieli domów i mieszkań świadectwa charakterystyki energetycznej. Nie posiadanie takigo dokumentu będzie włściciela słono kosztować.

Bloki/YouTube @Miasto Kraków
Bloki/YouTube @Miasto Kraków

Zmiany, jakie obecnie są wprowadzane, mają za zadanie poprawę skuteczności funkcjonującego w naszym kraju systemu oceny efektywności energetycznej budynków. Zasadniczo, eksperci są zdania, że kierunek zmian jest dobry, choć może odbić się na wysokości cen najmu i sprzedaży. Może mieć również wpływ na czas finalizacji poszczególnych operacji wynajmu lub kupna.

Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej domu czy mieszkania, będzie się dla jego właściciela łączyło z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Brak dokumentu również dotkliwie odczuje w swoim portfelu - nałożona zostanie na niego bowiem kara 5 tys. zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

"Należy podkreślić to, że już teraz w obowiązujących przepisach osoba, która sprzedaje bądź wynajmuje budynek czy mieszkanie w bloku powinna przy transakcji sprzedaży bądź zawarcia umowy z wynajmującym przekazać takie świadectwo charakterystyki energetycznej" - wskazano w trakcie obrad senackiej komisji.

Co sądzicie o tym obowiązku?

To też może cię zainteresować: Eksperci nie mają wątpliwości, że zmiany w wieku emerytalnym są niezbędne. Czy Polki będą pracowały dłużej

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Stacja TVN odpowiada na zarzuty Anny Wendzikowskiej. Co o oświadczeniu stacji sądzi sama zainteresowana

O tym się mówi: O znalezieniu takiego okazu marzy każdy grzybiarz. Zdjęcia zrobią wrażenie nie tylko na miłośnikach grzybów