Jak podaje portal "Wiertualna Polska", w wieku 89. lat zmarł Jerzy Urban. Był dziennikarzem, publicystą i dziennikarzem. Pełnił funkcję rzecznika rządu w okresie PRL. Uznaje się go za jednego z głównych twórców cenzury i propagandy, jakie funkcjonowały w tym okresie w naszym kraju. Był redaktorem naczelnym "Nie" i to właśnie redakcja tygodnika podała informację o jego śmierci.

Nie żyje Jerzy Urban

Jerzy Urban przyszedł na świat 3 sierpnia 1933 roku w Łodzi. Jego ojciec Jan Urabach był działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. Wspólnie z rodziną zamieszkał we Lwowie, co miało miejsce w pierwszych tygodniach po wybuchu II wojny światowej. W tym czasie rodzice Jerzego zdecydowali się na przyjęcie obywatelstwa na radzieckie i zmianę nazwiska na Urban.

Jerzy Urban rozpoczął studia dziennikarskie w 1951 roku. Nigdy ich jednak nie ukończył. To nie przeszkadzało mu jednak w pracy w tym właśnie zawodzie. Pisał do "Nowej Wsi" i "Po prostu". W tym drugim został szefem działu politycznego.

Pisał do "Polityki", choć jego felietony ukazywały się pod pseudonimami, a nie pod jego prawdziwym nazwiskiem. W trakcie rządów Edwarda Gierka pisał teksty otwarcie uderzające w "Solidarność" i stojącego na jej czele Lecha Wałęsę.

Rzecznik rządu

W 1981 roku powierzono mu funkcję rzecznika rządu. Funkcję tę, sprawował do końca funkcjonowania ustroju ludowego. W tym czasie organizował cotygodniowe konferencje prasowe, które Wojciech Jaruzelski wykorzystywał, do rozpowszechniania przekazu propagandowego.

Jerzy Urban uderzał nie tylko w Lecha Wałęsę i Solidarność, ale także w Ryszarda Kuklińskiego, czy księdza Jerzego Popiełuszkę. Po upadku PRL złożył tygodnik "Nie". Przez długi czas pozostawał przychylny środowiskom lewicowym, choć z czasem zaczął mocno krytykować Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Leszka Millera.

Jerzy Urban/YouTube @Tygodnik NIE
Jerzy Urban/YouTube @Tygodnik NIE

Jerzy Urban zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek 3 października.

Rodzinie, bliskim i przyjaciołom Jerzego Urbana składamy wyrazy współczucia.

To też może cię zainteresować: Dorota Wellman podpadła widzom. Poszło o Piotra Kraśko. O co dokładnie chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Sebastian Karpiel-Bułecka i Paulina Krupińska mają odmienne zdania w tej sprawie. Piosenkarz zaskoczył fanów ostatnim zdjęciem

O tym się mówi: Danuta Martyniuk szczerze o powodach przejścia metamorfozy. Wiele kobiet zrobiłoby tak samo