Jak przypomina portal "Super Express", w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z rosnącą inflacją, a także średnim wynagrodzniem w gospodarce. To wszystko przekłada się na wysokość przyszłorocznej waloryzacji. Jeśli wziąć pod uwagę obecne dane (inflację na poziomie 13,9 proc. i średnie wynagrodzenie w kwocie 6399,59 zł), wskaźnik waloryzacji mógłby wynieść 16,6 proc. Co oznaczałoby to dla wysokości świadczeń seniorów i pobieranych przez nich dodatków?

Drożyzna nie daje za wygraną

Niestety w ostatnich tygodniach mamy do czynienia z szalejącą drożyzną. Najmocniej daje się ona we znaki seniorom, którzy już i tak z trudem wiązali koniec z końcem. Tylko w maju tego roku inflacja wyniosła 13,9 proc. Jeśli uwzględniemy wysokość inflacji i wysokość średniego wynagrodzenia, łatwo wyliczyć, że na ten moment wskaźnik waloryzacji wynosi 16,6 proc.

Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha

Będzie to wpływało nie tylko na wysokość waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych, ale także na wzrost dodatków. Przy prognozowanym na obecną chwilę wskaźniku, dodatek kombatancki wzrósłby o 42,57 zł. O nieco mniej, bo o 40 zł wzrósłby za to dodatek pilęgnacyjny.

Niestety przy tak dużych wzrostach cen, z jakimi mamy do czynienia w sklepach, te podwyżki mają charakter tylko i wyłącznie symboliczny. Z pewnością nie będzie wystarczający do pokrycia rosnących kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania, zakupem leków, czy żywności.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Rząd wskazuje, że pomocą w tym trudnym czasie ma być czternasta emerytura, która będzie wypłacana seniorom w sierpniu i wrześniu tego roku. Na pełną kwotę świadczenia mogą liczyć jedynie ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto.

W pozostałych przypadkach będzie ono wypłacane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę", choć ustawodawca przewidział, że nie może być wypłacane w kwocie niższej niż 50 zł.

Warto pamiętać, że przedstawione obliczenia mają charakter symulacyjny, a ostateczna wyskość waloryzacji będzie znana dopiero w lutym 2023 roku.

Co sądzicie o wysokości prognozowanych podwyżek dodatków dla seniorów?

To też może cię zainteresować: Wiele wskazuje na to, że między Joanną Opozdą, a Antkiem Królikowskim nadal trwa konflikt. Czy aktor stracił pracę przez byłą partnerkę

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Twoja Twarz Brzmi Znajomo: Poznaliśmy personalia pierwszego zawodnika jesiennej edycji show. Widzowie lubianego show Polsatu czekają na rywalizację

O tym się mówi: Marta Kaczyńska obchodzi 42. urodziny! Życie uczuciowe prawniczki i córki pary prezydenckiej było bogate. Bratanica szefa PiS ma za sobą dwa rozwody