Jak podaje portal "Pikio", ruszyły prace nad projektem zapowiadanym już rok temu przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on wprowadzenie bardzo istotnych zmian administracyjnych dotyczących jednego z województw.

Podział Mazowsza już przesądzony?

Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji 25 sierpnia 2020 roku był gościem audycji na antenie radia PR24. Paweł Szafernaker poinformował, że MSWiA prowadzi obecnie prace nad podziałem województwa Mazowieckiego. Zapowiedział rówież, że już wkrótce należy się spodziewać pierwszych decyzji dotyczących tej kwestii.

"Niebawem zapadną decyzje dotyczące projektu podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie" - zapowiedział Paweł Szafernaker. Wiceminister przypomniał również, że podział województwa Mazowieckiego był jednym z punktów w programie PiS w wyborach parlamentarnyh w 2019 roku.

YouTube

Uzasadnienie projektu

Zdaniem pomysłodawców projektu podział Mazowsza ma zapobiegać rozwojowi Warszawy kosztem pozostałych miejscowości w regionie. Wydzielenie stolicy jako odrębnego województwa miałoby pomóc Mazowszu między innymi w szerszym dostępie do środków unijnych.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu występuje np. marszałe województwa mazowieckiego Adama Struzika. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa taką decyzję za nieracjonalną i szkodliwą, a także, że jest ona wynikiem kalkulacji politycznych. Takie stanowisko podziela wielu polityków opozycji.

YouTube

A wam, ja podoba się pomysł z podziałem Mazowsza na województwa warszawskie i mazowieckie?

To też może cię zainteresować: Koronawirus zmusił gwiazdy do zmiany sposobów zarabiania? Niektórzy ze znanych wokalistów mogą wystąpić na Twoim weselu. Ile to kosztuje

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Tego nikt się nie spodziewał. Gwiazdor jednej z popularnych stacji telewizyjnych jest zakażony koronawirusem. Fani są zaniepokojeni

O tym się mówi: Poważne zmiany w lekach refundowanych. Pojawiła się już oficjalna lista zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia. Wiele osób jest oburzonych