Jak podaje portal „Pikio”, przez okres wakacji będziemy mieli do czynienia w naszym kraju z wyjątkową sytuacją. Potrzebna jest pomoc. Żeby włączyć się w inicjatywę wystarczą dobre chęci.
Ważny apel
Wakacje są okresem, w którym dochodzi do dużej liczby wypadków. Wielu z nas zapomina o zasadach bezpieczeństwa w trakcie letniego wypoczynku, co może być tragiczne w skutkach. Do tej pory życie straciło 15 osób, a bilans ten z każdym kolejnym dniem liczba ta systematycznie wzrasta. Część z nich wymaga leczenia szpitalnego, nierzadko także transfuzji.
Stąd też Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do krwiodawców z apelem, który ma ich zachęcić do dzielenia się swoją krwią. Sytuacja jest bardzo poważna, bo w całym kraju brakuje cennej krwi. Dawcą może zostać praktycznie każdy. Jakie wymogi trzeba spełnić?
Kto może zostać krwiodawcą?
Krwiodawcą może zostać osoba, która ukończyła 18 lat i nie przekroczyła 65 roku życia. Trzeba posiadać ważny dowód osobisty. Krwiodawca nie może ważyć mniej niż 50 kilogramów, nie może być również po przebytym zabiegu operacyjnym, wykonanym tatuażu, przekuciu ucha lub innej części ciała przez minimum pół roku.
Krwiodawcami nie mogą być także kobiety w ciąży i pół roku po porodzie. Nie mogą mieć również w momencie menstruacji. Z grona krwiodawców wykluczyć może część chorób przewlekłych i przyjmowane w związku z nimi leki. W związku z epidemią nie ma możliwości oddania krwi przez dwa tygodnie po powrocie zza granicy. Wyklucza także kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.
Częstotliwość oddawania krwi
Kobiety mogą oddawać krew cztery razy w ciągu roku, mężczyźni mogą to robić o dwa razy więcej. Pobranie trwa kilka minut, jest bezbolesna i nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków. W trakcie jednej wizyty pobierane jest 450 ml krwi, co stanowi 8-9 procent ogólnej objętości krwi, jaka znajduje się w ludzkim ciele.
Krwiodawca po donacji otrzymuje 8 czekolad, zwolnienia w tym dniu z pracy, ulgi podatkowej oraz zwrotu kosztów dojazdu do najbliższej stacji krwiodawstwa. Jest to też doskonała okazja do wykonania podstawowych badań.
Po otrzymaniu tytułu „Honorowego Dawcy Krwi” można liczyć na pierwszeństwo w kolejce do lekarza, zniżki w komunikacji miejskiej oraz wiele innych zniżek w miejscach zrzeszonych w inicjatywie „Dawcom w Darze”.
Jesteście honorowymi dawcami krwi?
To też może cię zainteresować: Polacy będą zaskoczeni. Już od dziś wchodzą w życie zupełnie nowe zasady. Pojawiła się oficjalna informacja Rady Ministrów
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ilona Felicjańska rozstała się z mężem? Niesamowite doniesienia o życiu uczuciowym byłej modelki, dlaczego do tego doszło
O tym się mówi: Niespodziewane słowa prezydenta Andrzeja Dudy. Co jest powodem tak osobistego wyznania