Jak podaje portal „Pikio”, resort zdrowia wspólnie z GIS-em wydali wytyczne obowiązujące wszystkich Polaków. Przestrzeganie ich zapewni nam wszystkim bezpieczeństwo. O czym należy pamiętać.

Specjalne wytyczne

25 czerwca Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny przekazał wykaz wytycznych dotyczących zbliżających się wyborów prezydenckich. Takie środki bezpieczeństwa należy zachować w lokalu wyborczym. Nie chodzi tylko o zachowanie 2 metrów dystansu do drugiej osoby raz pamiętać o zasłanianiu nosa i ust.

Osoby mające problem z oddychaniem, podobnie jak niepełnosprawne nie będące w stanie założyć lub zdjąć maseczki, mogą wybrać się do lokalu z odkrytym nosem i ustami. Nie trzeba mieć przy sobie żadnego zaświadczenia, które potwierdza.

Resort zdrowia w oficjalnej informacji poinformował, że po wejściu do lokalu trzeba obowiązkowo zdezynfekować ręce. Każdy lokal musi być wietrzony co najmniej raz w ciągu godziny, by możliwe było zapewnienie głosującym i komisji bezpieczeństwa. Ministerstwo Zdrowia apeluje do każdego wyborcy, aby zadbał o własne bezpieczeństwo.

Pixabay

Szczegółowe wytyczne

W przekazanych przez resort i GIS wytycznych znajduje się również zapis o wyznaczeniu jednej osoby, która będzie odpowiedzialna za zawartość dozownika i przypominała o obowiązku dezynfekcji. Komisja może, ale nie musi zapewnić płynu do dezynfekcji długopisów. Wyborcy mogą skorzystać z przyniesionych przez siebie długopisów.

Wyborcy mogą przyjść na głosowanie w rękawiczkach, które założą bezpośrednio przed lokalem i zdejmą zaraz po jego opuszczeniu. Komisje nie mają obowiązku zapewnienia rękawiczek jednorazowych. Pamiętać należ, że w lokalu wyborczym może przebywać tylko jedna osoba na 4 m kwadratowe – co nie dotyczy członków komisji.

W zaleceniach wskazano, że drzwi do budynku powinny pozostawać otwarte, a jeśli nie jest to możliwe powinno się je zdezynfekować co najmniej 6 razy. Podczas składania podpisu należy unikać niepotrzebnego dotykania mebli.

Pixabay

Obawiacie o swoje bezpieczeństwo w trakcie głosowania?

To też może cię zainteresować: Wielkie zmiany w TVN. "DDTVN" znika z anteny. Wielbiciele programu pogrążeni w rozterce

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Co się dzieje ze Stanisławą Ryster? Niegdyś jedna z najjaśniejszych gwiazd TVP, dziś niewielu o niej pamięta

O tym się mówi: Niespotykana sytuacja w jednej z wsi. Połowa mieszkańców trafiła na izolację, a wyniki testów zdumiewają nawet inspektorów sanitarnych