Każdy przedsiębiorca, który chciałby w przyszłym roku skorzystać z usługi „Mały ZUS”, musi pamiętać o zgłoszenie tego faktu. Należy to zrobić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zostało już niewiele czasu – ostateczny termin upływa 8 stycznia 2020 roku.

Wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z preferencyjnych opłat do ZUS, muszą spełnić podstawowy warunek – prowadzić działalność przez co najmniej 60 dni w 2019 roku. Ci, którzy postanowili założyć działalność na sam koniec 2019 roku, nie mogą skorzystać z tej okazji. Mogą za to wybrać np. korzystanie z prawa do ulgi na start lub płacenia niższych stawek ZUS ze względu na świeżo rozpoczętą działalność.

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy chcieliby korzystać z małego ZUS-u, nie mogą przekroczyć ustalonego limitu przychodów za rok 2019. W przypadku, gdy dana osoba miała swoją firmę przez cały 2019 rok, musi wykazać przychody mniejsze niż 67 500 zł za cały rok. Jest to trzydziestokrotność minimalnego wynagrodzenia. Jeśli właściciel firmy otworzył ją później, limit jest obliczany proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności.

Do 8 stycznia muszą się zgłosić przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy będą korzystać z małego ZUS-u. Jeśli właściciele firm opłacali niskie składki w tym roku, muszą pamiętać tylko o wypełnieniu formularzu ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z ustaloną na 2020 rok najniższą podstawą wymiaru składek.

Jak podaje Bezprawnik, osoba prowadząca działalność gospodarczą musi złożyć je wraz z kompletem rozliczeniowym za styczeń 2020, czyli do 10 albo 15 stycznia.

Mały ZUS można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy. ZUS ostrzega jednak, że na dłuższą metę płacenie niskich składek pomniejsza przyszłą emeryturę.

Przypomnij sobie o… NIEKTÓRZY EMERYCI DOSTANĄ W 2020 ROKU NAWET O 700 ZŁ WIĘCEJ NIŻ INNI. KTO TRAFI DO GRONA UPRZYWILEJOWANYCH

Jak informował portal Życie: CORAZ WIĘCEJ SKLEPÓW REZYGNUJE ZE SPRZEDAŻY ŻYWYCH KARPI. SĄ TYLKO DWIE SIECI, W KTÓRYCH MOŻNA ZNALEŹĆ ŻYWE RYBY

Portal Życie pisał również o… ZAROBKI PRACOWNIKÓW W POLSCE BĘDĄ JAWNE? PRZEŁOMOWE ZMIANY W KODEKSIE PRACY