Trwa sezon grzybobrania i w lasach można zobaczyć wiele osób szukających interesujących okazów. A tych jest całkiem obecnie sporo.

Portal „Gazeta Lubuska” podaje jednak, że grzybiarze skarżą się, że większość znalezionych grzybów nie nadaje się do niczego ponieważ są robaczywe.

Jak mówią, nie spodziewali się, że jesienią napotkają na taki problem zwłaszcza w takiej skali. Zazwyczaj o tej porze roku jest znacznie mniej robaczywych okazów niż ma to miejsce latem.

Dr hab. Izabela Kałucka podaje, że jednym z najważniejszych czynników jest pogoda i temperatura. Latem obserwuje się gwałtowny rozwój larw w owocnikach, a jesienią trochę on ustaje.

„Owady mają różne cykle rozwoju, wiele zależy także od pogody, temperatury, wilgotności. Grzyby są wrażliwe na warunki atmosferyczne, nie są dla nich korzystne wysokie temperatury, potrzebna jest wilgotność” – tłumaczy mykolog.

Na razie jednak nie mieliśmy na tyle niskich temperatur żeby całkiem pozbyć się problemów robaków. Do tej pory opady deszczu też były raczej nikłe i krótkotrwałe. Grzybiarze muszą się więc liczyć z tym, że mimo wielu grzybów w lasach, wiele z nich nie będzie zdatnych do spożycia. Najlepiej monitorować więc pogodę.

Grzyby/YouTube @Sebax TV

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: Porażająca sytuacja w jednym z miast Polski. Mężczyzna pozbawił życia córkę, żonę, a później siebie. Motywy postępowania opisał w liście do Ziobry

Jak informował portal „życie.news”: Ewelina Flinta wydała oświadczenie po sytuacji w TVN. Piosenkarka nie kryje emocji odnośnie tego, co się stało kiedy miała wystąpić na żywo

Ze świata znanych ludzi informowaliśmy o: Księżna Walii miała nietypową prośbę podczas uroczystości pożegnalnych królowej Elżbiety. Chodziło o Meghan Markle

Sprawdź również ten artykuł: Zmiana czasu letniego na zimowy 2022 już wkrótce. Wiadomo, kiedy przyjdzie nam przestawić zegarki. Co z projektem zaprzestania obowiązku zmiany czasu