Jak podaje portal „Interia”, wybory prezydenckie 2020 będą wyjątkowe ze względu na trwającą epidemię koronawirusa. W związku z tym obowiązywać będą nieco inne zasady niż miało to miejsce dotychczas. To należy wiedzieć przed pójściem do lokalu wyborczego.

Wyjątkowe wybory

W najbliższą niedzielę w lokalach wyborczych obowiązywać będą nowe zasady, mające zapewnić bezpieczeństwo osobom biorącym w nich udział. Jednym z podstawowych wymogów jest ten mówiący, że w lokalu może przebywać nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 – ograniczenie to nie dotyczy członków komisji, mężów zaufania itd.

Lokale, w których odbywać będzie się głosowanie, muszą być wietrzone co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut. Przed wejściem do nich znajdować będą się dozowniki z płynem do odkażania. Regularnie mają być odkażane powierzchnie klamek, blatów stołów czy urn wyborczych – w trakcie ich wykonywania lokale pozostają otwarte.

Wchodząc do lokalu wyborczego musimy mieć zakryte nos i usta, podobnie jak w sklepach urzędach i miejscach, gdzie niemożliwe jest zachowanie bezpiecznego 2-metrowego dystansu. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może się wiązać z mandatem w wysokości 500 zł lub karą administracyjną od 5 do nawet 30 tysięcy zł.

YouTube

Głosowanie

Lokale wyborcze będą w najbliższą niedzielę czynne od 7 do 21. W lokalu wyborczym tradycyjnie otrzymamy od członków komisji wyborczej kartę do głosowania, na której znajdziemy instrukcję w jakich sposób zagłosować, żeby nas głos był uznany za ważny.

Swój głos możemy oddać tylko na jednego, wybranego przez nas kandydata – robimy to, stawiając znak „X” przy nazwisku kandydata. Jeśli zrobimy to w więcej niż jednej kratce lub w ogóle nie wypełnimy karty nasz głos zostanie uznany za nieważny.

YouTube

Wybieracie się na niedzielne wybory?

To też może cię zainteresować: Polacy muszą przygotować się na gwałtowne zjawiska pogodowe. IMGW nie ma dobrych wieści, możliwe trąby powietrzne

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Takie znalezisko zdarza się raz na dziesiątki lat. Mężczyzna wykonywał prace w ogrodzie, natrafił na mundur, policja nie mogła uwierzyć

O tym się mówi: Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny wprowadziły specjalne wytyczne dla Polaków. Chodzi o nasze bezpieczeństwo