Jak podaje portal "Goniec", osoby najbardziej potrzebujące mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Posłowie zdecydowali o zwiększeniu pomocy dla osób z niepełnosprawnościami i osób, które zajmują się opieką nad nimi. Co się zmienia?

Decyzja zapadła

W Sejmie udało się uchwalić ustawę o świadczeniu wspierającym. Za wprowadzeniem rozwiązania było 455 posłów (1 zagłosował przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu). Do osób niepełnosprawnych popłynie więcej pieniędzy. Co ważne, wprowadzone świadczenie jest w sposób bezpośredni powiązane z rentą socjalną.

Zgodnie z przyjętymi regulacjami ZUS będzie wypłacać świadczenie wynoszące od 40 do nawet 220 procent renty socjalnej. Dla osób najbardziej potrzebujących oznacza to nawet 3,5 tys. zł więcej miesięcznie.

"Po 18. roku życia wprowadzamy świadczenie wspierające, które po raz pierwszy w Polsce oprze się na funkcjonalnej ocenie niepełnosprawności, czyli na tym, co człowiek może, a nie czego mu brakuje" - poinformował wiceminister Paweł Wdówik.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Znika próg

Dobra wiadomość jest taka, że znika próg zarobków dla niepełnosprawnych opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. Oznacza to, że opiekunowie będą mieli szansę dorabiać i podreperować domowe budżety, których lwia część wydawana jest na leki i rehabilitację.

Ważną zmianą jest także fakt, że państwo będzie teraz wypłacało pieniądze na każde niepełnosprawne dziecko w rodzinie, a nie jak miało to miejsce do tej pory, tylko na jedno z nich.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zainteresować: Wielki powrót Filipa Chajzera do „Dzień Dobry TVN”. Lubiany prezenter musiał zawiesić występy w śniadaniówce. Czy kłopoty ze zdrowiem już za nim

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Porażające wydarzenia w jednym z polskich szpitali. Niespodziewanie odeszła młoda kobieta w ciąży. Rodzina ciężarnej od razu powiadomiła prokuraturę

O tym się mówi: Uwielbiana przez miliony piosenkarka mierzy się z nieuleczalną chorobą. Fani nie mogą pogodzić się z jej decyzją. Artystka nie miała innego wyjścia