Jak podaje portal "Super Express", wielbiciele grzybobrania mogą już zacierać ręce. W polskich lasach pojawiły się spore ilości grzybów. Mapy grzybowe online pozwalają znaleźć miejsca, gdzie znajdziemy ogromną ilość tych leśnych skarbów. Gdzie można znaleźć kurki, pogrzybki, a gdzie maślaki?

Gdzie grzybiarze mogą wyruszyć na zbiory?

Grzebiarze w niektórych regionach Polski donoszą, że pojawiły się już długo wyczekiwane gatunki grzybów. Obecnie mamy do czynienia z wysypem kurek, o czym informują grzybiarze między innymi na portalu "Grzyby".

Z analizy informacji wynika, że w podwarszawskich lasach pojawiły się pierwsze kurki. Podobnie jest w województwie pomorskim, konkretnie w powiecie kościerskim. Największym urodzajem kurek mogą się na ten moment cieszyć grzybiarze z powiatu toruńskiego, gdzie z lasu wyjdziemy z koszami przepysznych kurek.

Grzybiarze w Podkarpacia donoszą, że w tamtejszych lasach natknęli się na prawdziwki i podgrzybki. Jeśli zamierzacie wybrać się na grzybobranie, nie zwlekajcie, przed nami pogoda mało sprzyjająca wzrostowi grzybów. Nie przewiduje się opadów deszczu, ma być upalnie i sucho.

Mapa występowania grzybów/grzyby.pl
Mapa występowania grzybów/grzyby.pl

Mapę grzybów aktualizowaną na bieżąco, znajdziecie tutaj.

Dlaczego warto zbierać kurki?

Kurki, jak wiele innych grzybów, wbrew obiegowej opinii, są wartościowe. Mają dużo witaminy C. Dodatkowo mają sporo witaminy D2 i potasu. W kurkach znajdziemy również dużą ilość witaminy B, która dorównuje tej obecnej w drożdżach piekarskich.

Kurki możemy wykorzystać do przygotowania jajecznicy na maśle. Świetnie sprawdzi się także jako farsz dodawany do naleśników wytrawnych lub pierogów.

Kurki/YouTube @Dawid Borzestowski
Kurki/YouTube @Dawid Borzestowski

Byliście już w tym roku na grzybobraniu?

To też może cię zainteresować:

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach:

O tym się mówi: