Jak podaje portal "Super Express", od 1 lipca wchodzą w życie zmiany w podatku PIT. Jedną z najważniejszych zmian jest obniżenie stawki podatku z 17 do 12 proc. Co to oznacza dla Polaków? Wyższe pensje i wyższe emerytury. Kto skorzysta na zmianach?

Ogromne zmiany w podatkach

Z dniem 1 lipca dojdzie do obniżenia stawki podatku PIT z 17 na 12 procent. Jest to dobra wiadomość zarówno dla osób pracujących, jak i dla częście seniorów - szczególnie w dobie szalejącej inflacji. Osoby, które pobierają świadczenie emerytalne lub pensję w wysokości 4 tysięcy złotych, oznacza zysk roczny w kwocie 421 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Co ważne, zmiana w wysokości stawki PIT, choć ma zacząć obowiązywać od 1 lipca, obejmie również okres od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku. Tę zmianę odczujemy jednak dopiero w momencie, kiedy na nasze konta trafi zwrot podatku w 2023 roku.

W nowych przepisach zlikwidowana zostać ma tzw. ulga dla klasy średniej. Rząd przewidział jednak możliwość rozliczenia się zgodnie z nią, jeśli nowy mechanizm okaże się dla podatnika mniej korzystny. Osoby te mają otrzymać od urzędu skarbowego zwrot będący różnicą między należnym podatkiem, a kwotą uzyskaną przy zastsowaniu ulgi dla klasy średniej.

Dobrą wiadomością dla części przedsiębiorców jest możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania. Rządzący w znowelizowanych przepisach pozostawili kwotę wolną od podatku na poziomie 30 tysięcy złotych, a także drugi próg podatkowy w wysokości 120 tysięcy złotych.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Obecnie ustawa wprowadzająca powyższe zmiany znajduje się na biurku prezydenta Andrzeja Dudy, czekając na złożenie pod nią podpisu.

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Jackowski zabrał głos na temat zbliżających się wydarzeń. Jasnowidz nie ma dla nas dobrych wiadomości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mariola i Hubert z „Sanatorium miłości” są w sobie bezgranicznie zakochani. Ich koleżanka wyznała prawdę na temat uczucia bohaterów programu

O tym się mówi: Okropny plan Władimira Putina. Przywódca Rosji dąży do zagłodzenia milionów osób a Azji i Afryce. Kontrola nad zbożem może zmienić losy Europy