Zachodnie kredyty zaciągnięte przez Edwarda Gierka dały z początku wrażenie modernizacji państwa, jednakowoż stały się powodem ogromnego zadłużenia Polski.
Druga połowa lat 70. zdarła maskę złudzeniu dobrobytu
Wyświetl ten post na InstagramiePost udostępniony przez Historia na fotografii (@historianafotografii)
Dziesięciolecie Gierka do dzisiaj jest przypominana przez pamiętających te czasy Polaków z rozrzewnieniem, gdyż były to czasy ich młodości. Po morderczym Grudniu 1970 i wycofaniu się Władysława Gomułki I sekretarzem KC PZPR stał się Edward Gierek.
Natychmiast w styczniu podczas spotkania z partyjnymi członkami aktywnymi i chętnymi do działania w Gdańsku, zaprezentował swoją wizję na zrekonstruowanie społecznej ufności wobec partii i wybrzmiało wówczas pamiętne pytanie „Pomożecie?”
Niemniej jednak, na przekór urzędowej indoktrynacji nie padło w odpowiedzi „pomożemy”, a obecni na sali odpowiedzieli anemicznymi oklaskami. Pomimo trudów Edwarda Gierka, wraz z połową lutego, cała Polska została nimi objęta. W konsekwencji władze wycofały zakomunikowaną w grudniu podniesienie cen mięsa.
Telewizja nabrała kolorów
Testowa audycja telewizyjna w kolorze z użyciem francuskiego systemu SECAM pojawiła się w marcu 1971, następnie kolorowe programy transmitowano raz na tydzień, a od 6 grudnia rozpoczęto codzienne audycje w kolorze.
Każdy, kto pamięta tamten okres, może powiedzieć o tych czasach coś pozytywnego i negatywnego, w zależności od braków i potrzeb, które wówczas dominowały...
O tym się mówi: Zaskakująca decyzja darczyńcy. Nowa pralnia dla osób bezdomnych nie została poświęcona. O co poszło