Jak podaje Wirtualna Polska, Polacy chcą, aby Kościół i księżą płacili podatek od dochodu za posługę. Czy Urząd Skarbowy może już zacierać rączki?
Duchowni także powinni wypełniać PIT 37?
Tabloid sformuował dość konkretne i jasne pytanie sondażowe, które najwyraźniej cieszyło się sporą popularnością.
Czy księża w Polsce powinni płacić podatki za wykonanie usług, jak np. udzielenie ślubu, pogrzeby oraz rozliczać się z tacy?
Wyniki zrobionego niedawno na łamach Super Expressu sondażu pokazują jednoznacznie, że wielu Polaków chętnie by zobaczyło księży przy okienku Urzędu Skarbowego, składających deklaracje podatkowe.
88 procent czytelników, którzy wzięli udział w ankiecie, dało wyraźnie do zrozumienia, że są za opodatkowaniem posługi księży. 3 procent badanych stwierdziło, że duchowni powinni wystawić paragon lub fakturę za swoją posługę. Jak ustaliła Rzeczpospolita:
Jeszcze w latach 90. Fundusz Kościelny kosztował budżet państwa 10 mln złotych rocznie. Teraz aż 171 mln złotych z kieszeni podatnika zostało wydane na ten cel. Z jednej strony rekordowe był wpłaty na składki ubezpieczenia duchowych, z drugiej zaś przywrócono dotacje na renowację i konserwację obiektów sakralnych.
Jak się okazuje, emerytowni duchowni otrzymują całkiem ciekawe dodatki do swojej emerytury, którą wypłaca im ZUS. Innym świadczeniem są środki otrzymywane z Funduszu Kościelnego, wypłacane emerytowanym proboszczom od 75 roku życia.
Co sądzisz o tym, by księża rozliczali się ze swoich dochodów ze ślubów, komunii świętych i namaszczeń? Czy te przyziemne sprawy nie rozproszą ich w duchowym przewodzeniu wiernych, którzy tego potrzebują?
O tym się mówi: Córka Izabelli Scorupco wygląda olśniewająco. Odziedziczyła urodę po sławnej mamie
O tym pisaliśmy ostatnio: Adam Małysz zabrał głos w sprawie fali krytyki, jaką wylali na niego internauci. O co im poszło
Zerknij też tutaj: Bursztyn i jego niesamowite energetyczne właściwości. Co kryje się w tej skamieniałej żywicy